0

Top Three Finishers

The top three finishers in each event of the GSSSA’s 21st annual Track & Field Meet held Thursday and Friday at the Thomas A Robinson Track and Field Stadium:

Girls 15-17 100 Metre Dash

Inter (U18) Finals

(w: 4.2) 1, Pierre, Proleine, C.V. Bethel, 12.63. 2, Pierre, Juliette, Anatol Rodgers, 12.88. 3, Fox, Danielle, C.V. Bethel, 13.13.

Girls 15-17 200 Metre Dash

Inter (U18) Finals

(w: 6.0) 1, Pierre, Proleine, C.V. Bethel, 25.92. 2, Pierre, Juliette, Anatol Rodgers, 26.43. 3, Eden, Joshnique, C.R. Walker, 27.33.

Girls 15-17 400 Metre Dash

Inter (U18) Finals

1, Miller, Jodie, C.V. Bethel, 1:04.50. 2, Sturrup, Edwinette, C.R. Walker, 1:08.26. 3, Hall, Shanniece, C.C. Sweeting, 1:08.78.

Girls 15-17 800 Metre Run

Inter (U18)

1, Sturrup, Edwinette, C.R. Walker, 2:43.06. 2, Nesbitt, Valerie, C.V. Bethel, 2:44.22. 3, Riley, Reneisha, C.R. Walker, 2:44.29.

Girls 15-17 1500 Metre Run

Inter (U18)

1, Riley, Reneisha, C.R. Walker, 5:59.07. 2, Moxey, Taja, C.I. Gibson,

5:59.36. 3, Lawrence, Soyini, Doris Johnson, 6:15.15.

Girls 15-17 100 Metre Hurdles

Inter (U18) Finals

(w: +0.0) 1, Collie, Janicka, C.V. Bethel, 16.70. 2, Adderley, Shatique, C.V. Bethel, 18.22. 3, Evans, Naquana, C.I. Gibson, 18.46.

Girls 15-17 400 Metre Hurdles

Inter (U18) Finals

1, Collie, Janicka, C.V. Bethel, 1:16.79. 2, Adderley, Shatique, C.V. Bethel, 1:18.13. 3, Bocage, Bendaligne, C.I. Gibson, 1:28.89.

Girls 15-17 4x100 Metre Relay

Inter (U18)

1, C.V. Bethel Sr. High ‘A’ (Miller, Jodie 16, Adderley, Shatique 17, Fox, Danielle 16, Pierre, Proleine 15), 52.01. 2, R.M. Bailey Sr. High School ‘A’ (Stuart, Dakell 16, Rahming, Anita 17, Evans, Lennisha 16, Johnson, Shanell 16), 54.27. 3, Anatol Rodgers Sr. High School ‘A’ (Williams, Tanisha 16, Pierre, Juliette 16, Campbell, Sandriqua 16, Stuart, Moesha 17), 54.32.

Girls 15-17 4x400 Metre Relay

Inter (U18)

1, C.R. Walker Sr. High ‘A’ (Sturrup, Edwinette 16, Riley, Reneisha 17, Eden, Joshnique 16, Rolle, Tercel 15), 4:29.12. 2, C.V. Bethel Sr. High ‘A’ (Miller, Jodie 16, Nesbitt, Valerie 16, Stuart, Rushea 15, Collie, Janicka 17), 4:37.32. 3, Anatol Rodgers Sr. High School ‘A’ (Brice, Andrea 16, Pierre, Juliette 16, Williams, Tanisha 16, Knowles, Devonique 16), 4:44.81.

Girls 15-17 Long Jump

Inter (U18)

1, Munroe, Britani, Government High, 4.32m, w:NWI. 2, Higgs, Keyla, C.C. Sweeting, 4.30m, w:NWI. 3, Pierre, Proleine, C.V. Bethel, 4.28m, w:NWI.

Girls 15-17 Triple Jump

Inter (U18)

1, Munroe, Britani, Government High, 10.38m, w:NWI. 2, Wallace, Dashaunette, C.R. Walker, 10.15m, w:NWI. 3, Johnson, Eddira, C.C. Sweeting, 9.49m, w:NWI.

Girls 15-17 Shot Put (8lbs)

Inter (U18)

1, Thurston, TahJ’Nee, Anatol Rodgers, 11.68m. 2, Lockhart, Desiree, C.R.Walker, 11.45m. 3, Hunt, Shandrea, R.M. Bailey, 8.80m.

Girls 15-17 Discus Throw

(1kg) Inter (U18)

1, Thurston, TahJ’Nee, Anatol Rodgers, 28.41m. 2, Green, Petra, C.C. Sweeting, 20.75m. 3, Roxbury, Fayneka, C.R. Walker, 19.99m.

Girls 15-17 Javelin Throw

(600g) Inter (U18)

1, Johnson, Eddira, C.C. Sweeting, 29.55m. 2, Thurston, TahJ’Nee, Anatol Rodgers, 26.52m. 3, Collie, Tikara, C.V. Bethel, 25.30m.

Boys 15-17 100 Metre Dash

Inter (U18) Finals

(w: 3.0) 1, Cash, Scharann, Anatol Rodgers, 10.89. 2, Colebrooke, Samson, Government High, 10.93. 3, Cash, Shalom, Anatol Rodgers, 11.00.

Boys 15-17 200 Metre Dash

Inter (U18) Finals

(w: 4.3) 1, Cash, Scharann, Anatol Rodgers, 24:51.69. 2, Cash, Shalom, Anatol Rodgers, 24:51.89. 3, Colebrooke, Samson, Government High, 24:52.02.

Boys 15-17 400 Metre Dash

Inter (U18) Finals

1, Dormeus, Bradley, C.R. Walker, 51.25. 2, Edwards, Travis, C.V. Bethel, 52.31. 3, Sweeting, Kenneth, C.V. Bethel, 52.75.

Boys 15-17 800 Metre Run

(3’8”) Inter (U18)

1, Thurston, Everette, Anatol Rodgers, 2:05.43. 2, Clarke, Edison, C.R. Walker, 2:05.96. 3, Thompson, Adrian, C.C. Sweeting, 2:06.77.

Boys 15-17 1500 Metre Run

Inter (U18)

1, Thurston, Everette, Anatol Rodgers, 4:33.23. 2, Thompson, Adrian, C.C. Sweeting, 4:37.08. 3, McIntosh, Ryan, C.V. Bethel, 4:38.79.

Boys 15-17 3000 Metre Run

Inter (U18)

1, Thurston, Everette, Anatol Rodgers, 10:13.31. 2, Jones, Desmond, C.R. Walker, 10:37.38. 3, McPhee, Dominique, C.V. Bethel, 10:45.62.

Boys 15-17 100 Metre Hurdles

Inter (U18) Finals

(w: 2.4) 1, Altidor, Edwin, R.M. Bailey, 15.33. 2, Stubbs, Shaquille, R.M. Bailey, 15.46. 3, Ferguson, Keiano, C.V. Bethel, 15.95.

Boys 15-17 400 Metre Hurdles

Inter (U18) Finals

1, Smith, Shakeem, Doris Johnson, 59.05. 2, Altidor, Edwin, R.M. Bailey, 59.11. 3, Moss, Chavese, C.V. Bethel, 1:01.24.

Boys 15-17 4x100 Metre Relay

Inter (U18)

1, C.V. Bethel Sr. High ‘A’ (Edwards, Travis 17, Ferguson, Keiano 17, Moss, Chavese 17, Rolle, Jameiko 16), 43.57. 2, Doris Johnson Sr. High School ‘A’ (Saintil, Joohgov 17, Smith, Shakeem 17, Knowles, Perez 16, Thompson, Shamar 17), 43.99. 3, Government High School ‘A’ (Rolle, Ricardo 16, Colebrooke, Samson 17, McKinney, Clyde 17, Oliver, Camaron 16), 44.00.

Boys 15-17 4x400 Metre Relay

Inter (U18)

1, Anatol Rodgers Sr. High School ‘A’ (Clarke, Alexander 17, Cash, Shalom 17, Thurston, Everette 17, Cash, Scharann 17), 3:31.18. 2, Doris Johnson Sr. High School ‘A’ (Knowles, Jack 17, Smith, Shakeem 17, Thompson, Shamar 17, Knowles, Perez 16), 3:35.68. 3, C.V. Bethel Sr. High ‘A’ (Rolle, Jameiko 16, Edwards, Travis 17, Smith, Marvin 16, Moss, Chavese 17), 3:35.93.

Boys 15-17 Long Jump

Inter (U18)

1, Rolle, Jameiko, C.V. Bethel, 6.14m, w:NWI. 2, Mulling, Ken, C.C. Sweeting, 6.08m, w:NWI. 3, Wilkinson, Javan, Anatol Rodgers, 6.03m, w:NWI.

Boys 15-17 Triple Jump

Inter (U18)

1, Mulling, Ken, C.C. Sweeting, 13.51m, w:NWI. 2, Oliver, Jefferson, C.V. Bethel, 12.11m, w:NWI. 3, Hanna, Brian, Government High, 11.81m, w:NWI.

Boys 15-17 Shot Put (12lbs)

Inter (U18)

1, Rolle, Kristin, C.V. Bethel, 12.42m. 2, Stevens, Terrico, R.M. Bailey, 12.19m. 3, Bain, Enricko, C.I. Gibson, 12.08m.

Boys 15-17 Discus Throw

(1.5k) Inter (U18)

1, Stevens, Terrico, R.M. Bailey, 42.14m. 2, Johnson, Jonathan, C.V. Bethel, 34.62m. 3, Bain, Enricko, C.I. Gibson, 34.20m.

Boys 15-17 Javelin Throw

(700g) Inter (U18)

1, Rolle, Douvankylin, C.V. Bethel, 37.74m. 2, Stubbs, Shaquille, R.M. Bailey, 36.68m. 3, Bain, Enricko, C.I. Gibson, 36.03m.

Boys Pole Vault

OPEN Senior (U20)

1, Miller, Sterell, C.V. Bethel, 2.43m. 2, Hanna, Brandon, C.I. Gibson, 1.53m. 3, Bain, Enricko, C.I. Gibson, J1.53m.

Girls 17-19 100 Metre Dash

Senior (U20) Finals

(w: 0.5) 1, Forbes, Amber, C.R. Walker, 12.99. 2, Ferguson, D’Shantay, Anatol Rodgers, 13.01. 3, McPhee, Jaquel, Anatol Rodgers, 13.42.

Girls 17-19 200 Metre Dash

Senior (U20) Finals

(w: 4.5) 1, Brooks, Jernique, Government High, 25.04. 2, Forbes, Amber, C.R. Walker, 26.94. 3, Ferguson, D’Shantay, Anatol Rodgers, 27.04.

Girls 17-19 400 Metre Dash

Senior (U20) Finals

1, Williams, Jeorjette, C.R. Walker, 1:07.87. 2, Capron, Tianna, C.R. Walker, 1:09.44. 3, Wallace, Phillisia, Anatol Rodgers, 1:10.36.

Girls 17-19 800 Metre Run

Senior (U20)

1, Paul, Tishka, Doris Johnson, 2:51.22. 2, Roberts, Philesha, C.R. Walker, 2:55.59. 3, Dean, Denisha, C.V. Bethel, 2:57.33.

Girls 17-19 1500 Metre Run

Senior (U20)

1, McIntosh, Barinique, C.R. Walker, 5:58.00. 2, Roberts, Philesha, C.R. Walker, 6:10.78. 3, Rahming, Christine, C.C. Sweeting, 6:15.99.

Girls 17-19 3000 Metre Run

Senior (U20)

1, McIntosh, Barinique, C.R. Walker, 13:02.63. 2, Dean, Denisha, C.V. Bethel, 13:20.20. 3, Rahming, Christine, C.C. Sweeting, 14:04.37.

Girls 17-19 100 Metre Hurdles

Senior (U20) Finals

(w: 2.6) 1, Tilme, Monisha, C.V. Bethel, 16.95. 2, Lockhart, Ieisha, C.V. Bethel, 17.52. 3, McPhee, Jaquel, Anatol Rodgers, 18.06.

Girls 17-19 400 Metre Hurdles

Senior (U20)

1, Williams, Jeorjette, C.R. Walker, 1:10.27. 2, Lockhart, Ieisha, C.V. Bethel, 1:12.14. 3, Tilme, Monisha, C.V. Bethel, 1:17.42.

Girls 17-19 4x100 Metre Relay

Senior (U20)

1, C.R. Walker Sr. High ‘A’ (Williams, Jeorjette 17, Capron, Tianna 17, Maycock, Kandise 17, Forbes, Amber 17), 52.83. 2, C.V. Bethel Sr. High ‘A’ (Tilme, Monicah 18, Lockhart, Ieisha 18, Tilme, Monisha 18, Moss, Prache’ 16), 53.54. 3, R.M. Bailey Sr. High School ‘A’ (Macintosh, Raynesha 17, Roxbury, Jolice 17, Tibby, Abigail 17, Stubbs, Demetria 18), 56.79.

Girls 17-19 4x400 Metre Relay

Senior (U20)

1, C.R. Walker Sr. High ‘A’ (Capron, Tianna 17, Williams, Jeorjette 17, Forbes, Amber 17, McIntosh, Barinique 18), 4:28.54. 2, C.V. Bethel Sr. High ‘A’ (Lockhart, Ieisha 18, Tilme, Monisha 18, Tilme, Monicah 18, Porter, Natisha 18), 4:40.91. 3, Anatol Rodgers Sr. High School ‘A’ (Gustave, Vernique 17, Wallace, Phillisia 17, McPhee, Jaquel 18, Bowe, Michaela 17), 4:52.69.

Girls 17-19 Long Jump

Senior (U20)

1, McPhee, Jaquel, Anatol Rodgers, 4.73m, w:NWI. 2, Tilme, Monisha, C.V. Bethel, 4.45m, w:NWI. 3, Minnis, Gia, C.R. Walker, 4.38m, w:NWI.

Girls 17-19 Triple Jump

Senior (U20)

1, Ferguson, Juquona, C.R. Walker, 10.12m, w:NWI.

Girls 17-19 High Jump (4’3”)

Senior (U20)

1, Miller, Amber, Government High, 1.49m. 2, Ferguson, Juquona, C.R. Walker, 1.44m. 3, Tilme, Monicah, C.V. Bethel, 1.39m.

Girls 17-19 Shot Put (8lbs)

Senior (U20)

1, Young, Luxonica, C.R. Walker, 10.01m. 2, Rolle, Tara, C.V. Bethel, 8.52m. 3, Philistine, Jasmine, C.I. Gibson, 7.98m.

Girls 17-19 Discus Throw

(1k) Senior (U20)

1, Young, Luxonica, C.R. Walker, 29.94m. 2, Dorsett, Jermera, C.V. Bethel, 22.28m. 3, Saintaime, Sheneka, R.M. Bailey, 21.15m.

Girls 17-19 Javelin Throw

(600g) Senior (U20)

1, Young, Luxonica, C.R. Walker, 26.23m. 2, Rolle, Tara, C.V. Bethel, 25.90m. 3, Rolle, Garanique, C.V. Bethel, 22.30m.

Boys 17-19 100 Metre Dash

Senior (U20) Finals

(w: 4.1) 1, Resias, Cliff, C.V. Bethel, 10.51. 2, Clarke, Deedro, Government High, 10.58. 3, Gibson, Andrian, Doris Johnson, 10.95.

Boys 17-19 200 Metre Dash

Senior (U20) Finals

(w: 4.9) 1, Cartwright, Janeko, Doris Johnson, 21.27. 2, Clarke, Deedro, Government High, 21.33. 3, Resias, Cliff, C.V. Bethel, 21.44.

Boys 17-19 400 Metre Dash

Senior (U20) Finals

1, Cartwright, Janeko, Doris Johnson, 48.65. 2, Pierre, Kelson, C.I. Gibson, 48.76. 3, Rolle, Oral, C.R. Walker, 52.12.

Boys 17-19 800 Metre Run

Senior (U20)

1, Russell, Claudius, Doris Johnson, 2:02.64. 2, Cornish, T’Shad, C.V. Bethel, 2:06.61. 3, Adderley, Kendron, R.M. Bailey, 2:06.81.

Boys 17-19 1500 Metre Run

Senior (U20)

1, Russell, Claudius, Doris Johnson, 4:26.91. 2, Adderley, Kendron, R.M. Bailey, 4:35.20. 3, Hinsey, Derico, C.V. Bethel, 4:41.24.

Boys 17-19 5000 Metre Run

Senior (U20)

1, Hinsey, Derico, C.V. Bethel, 17:30.66. 2, Moncur, Samuel, C.V. Bethel, 18:52.92. 3, Deal, Jentezen, C.R. Walker, 19:21.80.

Boys 17-19 110 Metre Hurdles

Senior (U20) Finals

(w: 2.6) 1, Davis, Eric, Doris Johnson, 15.57. 2, Darling, Krisdon, C.R. Walker, 16.25. 3, McPhee, Alfred, Government High, 16.48.

Boys 17-19 400 Metre Hurdles

Senior (U20) Finals

1, Davis, Eric, Doris Johnson, 1:00.35. 2, Brown, Stefon, C.V. Bethel, 1:02.46. 3, Bodie, Isreal, Government High, 1:02.82.

Boys 17-19 4x100 Metre Relay

Senior (U20)

1, Doris Johnson Sr. High School ‘A’ (Davis, Eric 18, Gibson, Andrian 19, Pratt, Shanton 18, Cartwright, Janeko 18), 42.57. 2, C.V. Bethel Sr. High ‘A’ (Varence, Vernon 16, Resias, Cliff 18, Munroe, Shakeem 19, Dean, Yurick 19), 42.77. 3, Government High School ‘A’ (McPhee, Alfred 19, Clarke, Deedro 19, Pratt, Luciano 19, Coakley, Ashtera 18), 44.01.

Boys 17-19 4x400 Metre Relay

Senior (U20)

1, Doris Johnson Sr. High School ‘A’ (Pratt, Shanton 18, Russell, Claudius 17, Gibson, Andrian 19, Cartwright, Janeko 18), 3:21.61. 2, C.V. Bethel Sr. High ‘A’ (Munroe, Shakeem 19, Resias, Cliff 18, Dean, Yurick 19, Cornish, T’Shad 18), 3:26.28. 3, C.R. Walker Sr. High ‘A’ (Rolle, Oral 19, Albury, Xavion 18, Russell, Ricardo 17, Butler, Blair 19), 3:29.39.

Boys 17-19 Long Jump

Senior (U20)

1, Rolle, Oral, C.R. Walker, 6.72m, w:NWI. 2, Simms, Shanton, C.R. Walker, 6.69m, w:NWI. 3, Coakley, Ashtera, Government High, 6.56m, w:NWI.

Boys 17-19 Triple Jump

Senior (U20)

1, Simms, Shanton, C.R. Walker, 13.65m, w:NWI. 2, Hanna, Randy, C.R. Walker, 13.04m, w:NWI. 3, Johnson, Wilton, C.I. Gibson, 12.75m, w:NWI.

Boys 17-19 High Jump (5’5”)

Senior (U20)

1, Gibson, Devonte, C.R. Walker, 2.00m. 2, Burrows, Tyrone, C.V. Bethel, 1.95m. 3, Poitier, Quincy, C.I. Gibson, 1.90m.

Boys 17-19 Shot Put (14lbs)

Senior (U20)

1, Rahming, Lenzel, C.R. Walker, 12.92m. 2, Smith, D’Varj, C.I. Gibson, 12.10m. 3, Bastian, Cohen, C.R. Walker, 11.55m.

Boys 17-19 Discus Throw

(1.75k) Senior (U20)

1, Cooper, Bradley, C.R. Walker, 45.10m. 2, Rahming, Lenzel, C.R. Walker, 33.71m. 3, Knowles, Aaron, Doris Johnson, 33.10m.

Boys 17-19 Javelin Throw

(800g) Senior (U20)

1, Taylor, Adrian, C.R. Walker, 42.74m. 2, Joseph, Kelson, C.C. Sweeting, 41.67m. 3, Rolle, Deshon, C.V. Bethel, 39.80m.

Girls 15-17 High Jump

(4’0’’) Inter (U18)

1, McPhee, Keia, C.V. Bethel, 1.42m. 2, McKenzie, Kydndace, Government High, 1.37m. 3, Cooper, Alliya, C.C. Sweeting, 1.32m. 4, Pickstock, Keithra, C.R. Walker, 1.27m.

Boys 15-17 High Jump (4’8’’)

Inter (U18)

1, Mulling, Ken, C.C. Sweeting, 1.89m. 2, Ferguson, Braithe, C.I. Gibson, J1.89m. 3, Jones, Philip, C.I. Gibson, 1.84m.

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment