0

Saturday's Olympic Schedule

SATURDAY'S SCHEDULE

Archery

Men’s Team First Round, 8am.

Men’s Team Quarter-finals,

Semi-finals, Bronze Medal

Match and Gold Medal Match, 2pm

Basketball

Men

Australia v France, 1.15pm

China v United States, 6pm

Venezuela v Serbia, 9.30pm

Women

Turkey v France, 11am

China v Canada, 1.15pm

Brazil v Australia, 4.30pm

Belarus v Japan, 6.45pm

Beach Volleyball

Men’s and/or Women’s Prelims, 9am

Men’s and/or Women’s Prelims, 2.30pm

Men’s and/or Women’s Prelims, 8pm

Boxing

Men’s 49kg, 60kg, 81kg, 91kg

Prelims, 10am and 4pm

Cycling

Men’s Road Race, 8.30am

Equestrian

Eventing Individual Dressage

Day 1, 9am

Eventing Team Dressage Day 1

Fencing

Women’s Epee Individual First

Round, Second Round and

Quarter-finals, 8am

Women’s Epee Individual

Semi-finals and Finals, 3pm

Handball

Women

Norway v Brazil, 8.30am

Netherlands v France, 10.30am

Russia v South Korea, 1.40pm

Montenegro v Spain, 3.40pm

Romania v Angola, 6.50pm

Sweden v Argentina, 8.50pm

Hockey

Men

Argentina v Netherlands, 9am

India v Ireland, 10am

Belgium v Britain, 11.30am

Australia v New Zealand, 12.30pm

Canada v Germany, 5pm

Spain v Brazil, 6.30pm

Women

Argentina v United States, 4pm

Britain v Australia, 7.30pm

Gymnastics (Artistic)

Men’s Qualification, 9.30am, 1.30 pm, 5.30pm

Judo

Men’s -60kg and Women’s

-48kg, 9am

Men’s -60kg and Women’s

-48kg Finals, 2.30pm

Rugby

Women

France v Spain, 10am

New Zealand v Kenya, 10.30am

Britain v Brazil, 11am

Canada v Japan, 11.30am

United States v Fiji, noon

Australia v Colombia, 12.30pm

France v Kenya, 3pm

New Zealand v Spain, 3.30pm

Britain v Japan, 4pm

Canada v Brazil, 4.30pm

United States v Colombia, 5pm

Australia v Fiji, 5.30pm

Rowing

Men’s Single Sculls Heats, 7.30am

Women’s Single Sculls Heats, 8.30am

Men’s Pair Heats, 9.30am

Women’s Double Sculls Heats, 10am

Men’s Double Sculls Heats, 10.30am

Men’s Lightweight Four Heats, 11am

Men’s Quadruple Sculls Heats, 11.30am

Women’s Quadruple Sculls Heats, 11.50am

Shooting

Women’s 10-Metre Air Rifle

Qualification, 7.30am

Women’s 10-Metre Air Rifle

Final, 9.30am

Men’s 10-Metre Air Pistol, noon

Men’s 10-Metre Air Pistol

Final, 2.30pm

Soccer

Women

Canada v Zimbabwe, 2pm

United States v France, 4pm

Germany v Australia, 5pm

South Africa v China, 6pm

Colombia v New Zealand, 7pm

Brazil v Sweden, 9pm

Swimming

Men’s 400m Individual Medley, Women’s 100m Butterfly, Men’s 400m Freestyle, Women’s 400m Individual Medley Prelims, Men’s 100m Breaststroke Prelims, noon

Men’s 400m Individual Medley Final, Women’s 100m Butterfly Semi-Final, Men’s 400m Freestyle Final, Women’s 400m Individual Medley Final, Men’s 100m Breaststroke Semi-final and Women’s 4 x100m Freestyle Relay Final, 9pm

Table Tennis

Women’s Singles Prelim, 8am

Men’s Singles Preliminary, 8.45am

Women’s Singles First Round, 10.15am, 1.30pm

Men’s Singles First Round, 3pm, 6pm

Women’s Singles Second Round, 7.30pm

Tennis

Men’s Singles and Doubles,

Women’s Singles and Doubles

First Round, 9.45am, 5.45pm

Volleyball

Women

Japan v South Korea, 7.30am

China v Netherlands, 9.35am

Brazil v Cameroon, 1pm

United States v Puerto Rico,

3.05pm

Russia v Argentina, 6.30pm

Serbia v Italy, 8.35pm

Water Polo

Men

Serbia v Hungary, 8am

United States v Croatia, 9.20am

Spain v Italy, 10.40am

Greece v Japan, noon

France v Montenegro, 6.30pm

Brazil v Australia, 7.50pm

Weightlifting

Women’s 48kg Prelims and Final, 6pm

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment