0

Olympic Games: Emily Morley Qualifies For E Final

The Olympic rings hang over the spectators of the swimming competitions. (AP)

The Olympic rings hang over the spectators of the swimming competitions. (AP)

7.50pm Arianna Vanderpool-Wallace gets her Olympic campaign underway tomorrow in the Women’s 50m freestyle, heat 12, lane three.

Here is Wednesday's full schedule of events - all times Bahamian

Archery

Men’s and Women’s Individual Eliminations, 8am, 2pm

Basketball

Men

Serbia v France, 1.15pm

Australia v United States, 6pm

Venezuela v China, 9.30pm

Women

China v Spain, 11:15am

United States v Serbia, 2.30pm

Senegal v Canada, 4.45pm

Beach Volleyball

Men’s and/or Women’s Prelims, 9am, 2.30p.m, 8pm

Boxing

Men’s 49kg, 56kg, 64kg, 81kg, 91kg Prelims, 10am, 4pm

Canoe-Kayak (Slalom)

Men’s K-1 Semi-finals and Men’s K-1 Finals, 12.30pm

Cycling (Road)

Women’s Time Trial, 7.30am

Men’s Time Trial, 9am

Diving

Men’s Synchronized 3m Springboard, 3pm

Equestrian

Dressage Team Grand Prix Day 1, 9am

Fencing

Women’s Foil Individual First Round, Second Round and Quarter-finals, 7.30am

Women’s Foil Individual Semi-finals and Finals, 4.30pm

Men’s Sabre Individual First Round, Second Round and Quarter-finals, 11.45am

Men’s Sabre Individual Semi-finals and Finals, 5.30pm

Handball

Women

Brazil v Spain, 8.30am

Romania v Montenegro, 10.30am

Russia v Sweden, 1.40pm

Norway v Angola, 3.40pm

Netherlands v South Korea, 6.50pm

France v Argentina, 8.50pm

Hockey

Men

New Zealand v Brazil, 6.30pm

Britain v Australia, 7.30pm

Women

Spain v New Zealand, 9am

India v Australia, 10am

Germany v South Korea, 11.30am

Britain v Argentina, 12.30pm

United States v Japan, 4pm

China v Netherlands, 5pm

Gymnastics (Artistic)

Men’s Individual All-Around Final, 3pm

Judo

Men’s -90kg and Women’s -70kg, 9am

Men’s -90kg and Women’s -70kg Finals, 2.30pm

Rugby

Men

France v Spain, 10am

South Africa v Australia, 10.30am

Kenya v Japan, 11am

New Zealand v Britain, 11.30am

Argentina v Brazil, noon

Fiji v United States, 12.30pm

Placing 9-12, 3pm, 3.30pm

Quarter-finals, 4pm, 4.30pm, 5pm, 5.30pm

Rowing

Women’s Pair Semi-finals, 7.30am

Women’s Lightweight Double Sculls Semi-finals, 7.50am

Men’s Lightweight Double Sculls Semi-finals, 8.10am

Men’s Four Semi-finals, 8.30am

Women’s Eight Repechage, 8.50am

Men’s Eight Repechage, 9am

Men’s Quadruple Sculls B Final, 9.10am

Men’s Quadruple Sculls A Final, 9.20am

Women’s Quadruple Sculls A Final, 9.40am

Men’s Single Sculls C-D Semi-finals, 10.40am

Women’s Single Sculls C-D Semi-finals, 10.50am

Women’s Lightweight Double Sculls D Final, 11am

Men’s Lightweight Double Sculls D Final, 11.10am

Women’s Lightweight Double Sculls C Final, 11.20am

Men’s Lightweight Double Sculls C Final, 11.30am

Women’s Pair C Final, 11.40am

Sailing

Men’s Laser, Women’s Laser Radial, Men’s Finn, Men’s 470, Women’s 470, Mixed Nacra 17, noon

Shooting

Men’s 50m Pistol Qualification, 8am

Men’s Double Trap Qualification, 8am

Men’s 50m Pistol Final, 11am

Men’s Double Trap Final, 2pm

Soccer

Men

Algeria v Portugal, noon

Argentina v Honduras, noon

Germany v Fiji, 3pm

South Korea v Mexico, 3pm

Colombia v Nigeria, 6pm

Japan v Sweden, 6pm

Denmark v Brazil, 9pm

South Africa v Iraq, 9pm

Swimming

Women’s 100m Freestyle, Men’s 200m Backstroke, Women’s 200m Breaststroke, Men’s 200m Individual Medley and Women’s 4 x 200m Freestyle Relay Prelims, noon

Men’s 200m Breaststroke Final, Women’s 100m Freestyle Semi-final, Men’s 200m Backstroke Semi-final, Women’s 200m Butterfly Final, Men’s 100m Freestyle Final, Women’s 200m Breaststroke Semi-final, Men’s 200m Individual Medley Semi-final and Women’s 4 x 200m Freestyle Relay Final, 9pm

Table Tennis

Women’s Singles Semi-finals, 9am

Women’s Singles Bronze Medal match, 7.30pm

Women’s Singles Gold Medal match, 8.30pm

Tennis

Men’s Singles Third Round, Men’s Doubles Semi-finals, Women’s Singles Quarter-finals, Women’s Doubles Quarter-finals, Mixed Doubles First Round, 9.45am, 5.45pm

Volleyball

Women

China v Puerto Rico, 7.30am

Italy v Netherlands, 9.35am

United States v Serbia, 1pm

Russia v Cameroon, 3.05pm

South Korea v Argentina, 6.30pm

Brazil v Japan, 8.35pm

Water Polo

Men

Australia v Japan, 8am

Greece v Hungary, 9.20am

France v United States, 10.40am

Montenegro v Italy, noon

Brazil v Serbia, 6.30pm

Spain v Croatia, 7.50pm

Weightlifting

Men’s 77kg Prelims, Women’s 69kg Prelims, 9am

Women’s 69kg Final, 2.30pm

Men’s 77kg Final, 6pm

2.00pm: Bahamian rower Emily Morley finished third in E/F Semifinal Two this morning to qualify for the E final in the single sculls.

Kazakhstan's Svetlana Germanovich was in first place in 08.29.180 and Indonesia's Dewi Yuliawati was second with 08:39.950. Morley's time was 08:46.090 - ahead of Togo's Akossiwa Claire Ayivon with 09.25.600.

Bahamian athletes in action this week (All times Bahamian)

Wednesday

Swimming

12.02pm: Arianna Vanderpool-Wallace - Women’s 100m freestyle, heat five, lane seven. Final at 9.12pm.

Thursday

Swimming

1.26pm: Joanna Evans - Women’s 800m freestyle, heat two, lane eight. Final at 10.18pm.

Friday

Swimming

1.02pm: Arianna Vanderpool-Wallace - Women’s 50m freestyle, heat 12, lane three.

Athletics

8.05pm: Steven Gardiner, Chris Brown and Alonzo Russell - men’s 400m preliminaries.

9.40pm: Ty’Nia Gaither - Women’s 100m heats.

Saturday

Athletics

10am: Shanuae Miller - Women’s 400m heats.

11am: Shavez Hart, Adrian Griffith and Jamial Rolle - Men’s 100m heats.

7.30pm: Men’s 400m semi-final.

8pm: Women’s 100m semi-final.

9.35pm: Women’s 100m final.

Sunday

Athletics

7.30pm: Donald Thomas, Trevor Barry and Jamal Wilson - men’s high jump qualification. Final on Tuesday, August 16, at 7.30pm.

7.30pm: Women’s 400m semi-final.

8pm: Men’s 100m semi-final.

9pm: Men’s 400m final.

9.25pm: Men’s 100m final.

TUESDAY'S FULL SCHEDULE all times Bahamian

Archery

Men’s and Women’s Individual Eliminations, 8am, 2pm

Basketball

Men

Spain v Brazil, 1.15pm

Lithuania v Nigeria, 6pm

Argentina v Croatia, 9.30pm

Women

Australia v France, 11.15am

Brazil v Belarus, 2.30pm

Turkey v Japan, 4.45pm

Beach Volleyball

Men’s and/or Women’s Prelims, 9am, 2.30pm, 8pm

Boxing

Men’s 60kg, 75kg, 91kg-plus Prelims, 10am, 4pm

Canoe-Kayak (Slalom)

Men’s C-1 Semi-finals and Finals, 12.30pm

Diving

Women’s Synchronised 10m Platform, 3pm

Equestrian

Eventing Team Jumping Final, 9am

Eventing Individual Jumping Final

Fencing

Men’s Epee Individual First Round, Second Round and Quarter-finals, 8am

Men’s Epee Individual Semi-finals and Finals, 3pm

Handball

Men

Qatar v France, 8.30am

Germany v Poland, 10.30am

Tunisia v Denmark, 1.40pm

Brazil v Slovenia, 3.40pm

Egypt v Sweden, 6.50pm

Argentina v Croatia, 8.50pm

Hockey

Men

New Zealand v Spain, 9am

Argentina v India, 10am

Germany v Ireland, 11.30am

Netherlands v Canada, 12.30pm

Brazil v Britain, 5pm

Belgium v Australia, 7.30pm

Gymnastics (Artistic)

Women’s Team Final, 3pm

Judo

Men’s -81kg and Women’s -63kg, 9am.

Men’s -81kg and Women’s -63kg Finals, 2.30pm

Rugby

Men

Australia v France, 10am

South Africa v Spain, 10.30am

Britain v Kenya, 11am

New Zealand v Japan, 11.30am

United States v Argentina, noon

Fiji v Brazil, 12.30pm

Australia v Spain, 3pm

South Africa v France, 3.30pm

Britain v Japan, 4pm

New Zealand v Kenya, 4.30pm

United States v Brazil, 5pm

Fiji v Argentina, 5.30pm

Rowing

Men’s Single Sculls Quarter-finals, 7.30am

Women’s Single Sculls Quarter-finals, 8.10am

Men’s Pair Semi-finals, 8.50am

Women’s Double Sculls Semi-finals, 9.10am

Men’s Double Sculls Semi-finals, 9.30am

Men’s Lightweight Four Semi-finals, 9.50am

Women’s Lightweight Double Sculls C-D Semi-finals, 10.10pm

Men’s Lightweight Double Sculls C-D Semi-finals, 10.30pm

Sailing

Men’s RS:X, noon

Women’s RS:X

Men’s Laser

Women’s Laser Radial

Men’s Finn

Shooting

Women’s 25m Pistol Precision Qualification, 8am

Women’s 25m Pistol Rapid Fire Qualification, 11am

Women’s 25m Pistol Final, 2.30pm

Soccer

Women

Australia v Zimbabwe, 3pm

Germany v Canada, 3pm

Colombia v United States, 5pm

New Zealand v France, 6pm

South Africa v Brazil, 8pm

China v Sweden, 9pm

Swimming

Men’s 100m Freestyle, Women’s 200m Butterfly, Men’s 200m Breaststroke and Men’s 4 x 200m Freestyle Relay Prelims, noon

Men’s 100m Freestyle Semi-final, Women’s 200m Freestyle Final, Men’s 200m Butterfly Final, Women’s 200m Butterfly Semi-final, Men’s 200m Breaststroke Semi-final, Women’s 200m Individual Medley Final and Men’s 4 x 200m Freestyle Relay Final, 9pm

Table Tennis

Women’s Singles Quarter-finals, 9am

Men’s Singles Quarter-finals, 3pm

Men’s Singles Quarter-finals, 7.30pm

Tennis

Men’s Singles Second Round, Men’s Doubles Quarter-finals, Women’s Singles Third Round, Women’s Doubles Second Round and Quarter-finals, 9.45am, 5.45pm

Volleyball

Men

Russia v Argentina, 7.30am

France v Mexico, 9.35am

Italy v United States, 1pm

Poland v Iran, 3.05pm

Cuba v Egypt, 6.30pm

Brazil v Canada, 8.35pm

Water Polo

Women China v Hungary, 8am Italy v Brazil, 9.20am Spain v United States, 10.40am Russia v Australia, noon

Weightlifting

Men’s 69kg Prelims, Women’s 63kg Prelims, 9am Women’s 63kg Final, 2.30pm Men’s 69kg Final, 6pm

Comments

Alex_Charles 5 years, 3 months ago

Always good to hear about Bahamians participating :D

0

Sign in to comment