0

The Official Results: Gsssa’S 24th Annual Senior Track & Field Meet

• RESULTS of the Government Secondary Schools Sports Association’s 24th Annual Senior Track & Field Meet are as follows:

Girls 15-17 100M Dash UNDER 18 Finals - (w: -1.9) 1, Rolle, Shantae, C.V. Bethel, 13.35. 2, Ferguson, Cheriah, C.V. Bethel, 13.57. 3, Philistine, Jalexia, C.I. Gibson, 13.94. 4, Green, Darliyayh, C.R. Walker, 13.95. 5, McCourty, Emerald, Anatol Rodgers, 13.98. 6, Tucker, Marvenique, C.I. Gibson, 14.09. 7, Strachan, Brianique, C.C. Sweeting, 14.19. 8, Stubbs, Gitavia, C.C. Sweeting, 14.72.

Girls 15-17 200M Dash UNDER 18 Finals - (w: NWI) 1, Forbes, Chanice, C.R. Walker, 25.40@. 2, Rolle, Shantae, C.V. Bethel, 26.75. 3, Bullard, Brianne, C.R. Walker, 26.88. 4, Philistine, Jalexia, C.I. Gibson, 27.41. 5, Bastian, Brittany, C.I. Gibson, 27.72. 6, Ferguson, Cheriah, C.V. Bethel, 28.39. 7, Cartwright, Tatianna, Anatol Rodgers, 28.49. 8, McCourty, Emerald, Anatol Rodgers, 28.57.

Girls 15-17 400M Dash UNDER 18 Finals - 1, Forbes, Chanice, C.R. Walker, 1:01.82. 2, Miller, Maya-Angela, C.V. Bethel, 1:02.04. 3, Bastian, Brittany, C.I. Gibson, 1:05.49. 4, Turnquest, Ethiopia, R.M. Bailey, 1:05.95. 5, Gustave, Niekia, Anatol Rodgers, 1:08.42. 6, McClain, Edricka, C.I. Gibson, 1:09.27.

Girls 15-17 800M Run UNDER 18 - 1, Miller, Maya-Angela, C.V. Bethel, 2:31.18@. 2, Gustave, Niekia, Anatol Rodgers, 2:36.79. 3, Lafrance, Trenai, Anatol Rodgers, 2:40.32. 4, Camille, Lovena, C.I. Gibson, 2:43.62. 5, Stubbs, Gitavia, C.C. Sweeting, 2:49.90. 6, Turnquest, Jasmine, C.C. Sweeting, 2:50.41. 7, Gibson, Clemeka, C.R. Walker, 2:52.78. 8, Prophet, Arianna, R.M. Bailey, 2:54.97.

Girls 15-17 1500M Run UNDER 18 - 1, Camille, Lovena, C.I. Gibson, 5:41.47. 2, Prophet, Arianna, R.M. Bailey, 5:54.58. 3, Gustave, Niekia, Anatol Rodgers, 6:00.03. 4, Turnquest, Jasmine,  C.C. Sweeting, 6:02.91. 5, Lafrance, Trenai, Anatol Rodgers, 6:09.17. 6, Nelson, Bernadette, C.R. Walker, 6:14.91. 7, Gibson, Clemeka, C.R. Walker, 6:30.47. 8, Bowe, Shanyhah, C.V. Bethel, 6:33.34.

Girls 15-17 100M Hurdles (2’ 6”) UNDER 18 Finals -  (w: -1.1) 1, Burns, Meliah, C.V. Bethel, 17.85. 2, Bethel, Tamia, Doris Johnson, 17.89. 3, Martin, Alicia, C.R. Walker, 18.45. 4, Butler, Angel, Anatol Rodgers, 18.63. 5, Evans, Khadazia, R.M. Bailey, 19.70. 6, Paul, Manise, C.I. Gibson, 19.71. 7, Petiti-frere, Adriona, R.M. Bailey, 19.87.

Girls 15-17 400M Hurdles (2’ 6”) UNDER 18 Finals - 1, Butler, Angel, Anatol Rodgers, 1:13.67@. 2, Joseph, Rokelle, C.V. Bethel, 1:14.63. 3, Turnquest, Ethiopia, R.M. Bailey, 1:15.56. 4, McClain, Edricka, C.I. Gibson, 1:16.11. 5, Mackey, Tamia, C.R. Walker, 1:16.74. 6, Paul, Manise, C.I. Gibson, 1:23.83. 7, Evans, Khadazia, R.M. Bailey, 1:23.88. 8, Rolle, Aldonique, C.V. Bethel, 1:34.03.

Girls 15-17 4x100M Relay UNDER 18 -  1, C.R. Walker Sr. High ‘A’ (Green, Darliyayh 16, Bullard, Brianne 16, Williams, Shorntel 16, Forbes, Chanice 17), 51.09. 2, C.V. Bethel Sr. High ‘A’ (Miller, Maya-Angela 16, Ferguson, Cheriah 17, Joseph, Rokelle 17, Rolle, Shantae 17), 53.25. 3, C.I. Gibson Sr. High School ‘A’ (Tucker, Marvenique 15, Philistine, Jalexia 15, McClain, Edricka 15, Bastian, Brittany 16), 53.89. 4, Anatol Rodgers Sr. High School ‘A’ (Butler, Angel 17, McCourty, Emerald 15, Gustave, Niekia 17, Cartwright, Tatianna 15), 54.48. 5, R.M. Bailey Sr. High School ‘A’ (Petiti-frere, Adriona 16, Saunders, Samara 17, Whymns, Shakara 17, Turnquest, Ethiopia 15), 55.60. 6, Doris Johnson Sr. High School ‘A’ (Forbes, Shanovia 17, Sands, Hurez 16, Stubbs, Sheena 17, Bethel, Tamia 16), 55.70. 7, C.C. Sweeting Sr. High ‘A’ (Strachan, Brianique 16, Dickinson, Lexy 17, Wilson, Cynarrah 15, Stubbs, Gitavia 15), 55.87. 8, Government High School ‘A’ (Smith, Ashley 15, Thompson, Felicia 17, Rolle, Kelecia 16, Ambrister, Jakai 15), 56.55.

Girls 15-17 4x400M Relay UNDER 18 - 1, C.R. Walker Sr. High ‘A’ (Forbes, Chanice 17, Rolle, Precious 15, Mackey, Tamia 16, Bullard, Brianne 16), 4:15.01. 2, C.I. Gibson Sr. High School ‘A’ (Bastian, Brittany 16, Clearly, Monica 17, McClain, Edricka 15, Philistine,  Jalexia 15), 4:19.32. 3, C.V. Bethel Sr. High ‘A’ (Burns, Meliah 15, Rolle, Shantae 17, Ferguson, Cheriah 17, Miller, Maya-Angela 16), 4:23.90. 4, Anatol Rodgers Sr. High School ‘A’ (Butler, Angel 17, Cartwright, Tatianna 15, Gustave, Niekia 17, Lafrance, Trenai 17), 4:29.08. 5, C.C. Sweeting Sr. High ‘A’ (Strachan, Brianique 16, Turnquest, Jasmine 16, Wilson, Cynarrah 15, Stubbs, Gitavia 15), 4:50.64. 6, Government High School ‘A’ (Rolle, Kelecia  16, Bain, Tresh’ann 16, Ambrister, Jakai 15, Thompson, Felicia 17), 5:04.01. 7, Doris Johnson Sr. High School ‘A’ (Forbes, Shanovia 17, Forbes, Shemar 17, Sands, Hurez 16, Flowers, Alexandria 17), 5:08.36. --, R.M. Bailey Sr. High School ‘A’ (Bullard, Alexandria 16, Turnquest, Ethiopia 15, Whymns, Shakara  17, Prophet, Arianna 16), DNF.

Girls 15-17 Long Jump UNDER 18 - 1, Rolle, Precious, C.R. Walker, 4.59m, w:1.4. 2, Clearly, Monica, C.I. Gibson, 4.51m, w:-0.1. 3, Burns, Meliah, C.V. Bethel, 4.17m, w:0.4. 4, Evans, Khadazia, R.M. Bailey, J4.17m, w:0.5. 5, Tucker, Marvenique, C.I. Gibson, 4.14m, w:1.5. 6, McKenzie, Nakoa, C.R. Walker, J4.14m, w:0.4. 7, Strachan, Brianique, C.C. Sweeting, 4.00m, w:2.0. 8, Creanne, Butler, Doris Johnson, 3.73m, w:-0.2.

Girls 15-17 Triple Jump UNDER 18 - 1, Tucker, Marvenique, C.I. Gibson, 9.58m, w:0.8. 2, Clearly, Monica, C.I. Gibson, 9.54m, w:-0.6. 3, Bowe, Shanyhah, C.V. Bethel, 9.22m, w:0.4.

Girls 15-17 Shot Put (3k) UNDER 18 - 1, Johnson, Benet, Government High, 10.52m. 2, McGregor, Kendria, C.C. Sweeting, 10.39m. 3, Johnson, Rose, C.I. Gibson, 9.70m. 4, Major, Eltisha, C.R. Walker, 9.68m. 5, Bastian, Kahlyl, Anatol Rodgers, 9.59m. 6, Curling, Ellise, Anatol Rodgers, 9.48m. 7, Stubbs, Gitavia, C.C. Sweeting, 8.57m. 8, Philius, Roskerline, C.I. Gibson, 8.29m.

Girls 15-17 Discus Throw (1k) UNDER 18 -  1, Johnson, Benet, Government High, 25.65m. 2, Johnson, Rose, C.I. Gibson, 23.36m. 3, Philius, Roskerline, C.I. Gibson, 22.67m. 4, Rolle, Aldonique, C.V. Bethel, 21.80m. 5, Riley, Maranique, C.C. Sweeting, 21.63m. 6, Major, Eltisha, C.R. Walker, 21.46m. 7, Curling, Ellise, Anatol Rodgers, 21.43m. 8, Bastian, Kahlyl, Anatol Rodgers, 20.08m.

Girls 15-17 Javelin Throw (500gms) UNDER 18 - 1, McGregor, Kendria, C.C. Sweeting, 26.72m. 2, Major, Eltisha, C.R. Walker, 26.24m. 3, Stubbs, Gitavia, C.C. Sweeting, 25.35m. 4, Gibson, Aaliyah, R.M. Bailey, 21.97m. 5, Philius, Roskerline, C.I. Gibson, 21.89m. 6, Ferguson, Amoss, C.V. Bethel, 20.88m. 7, McClain, Edricka, C.I. Gibson, 20.21m. 8, Johnson, Benet, Government High, 19.07m.

Boys 15-17 100M Dash UNDER 18 Finals -  (w: -3.5) 1, Whymns, Denvaughn, C.C. Sweeting, 11.01. 2, Cooper, Antonie, C.R. Walker, 11.47. 3, Bain, Albert, C.V. Bethel, 11.60. 4, Murray, Jude, C.V. Bethel, 11.65. 5, Altidor, Wendell, R.M. Bailey, 11.90. 6, Miller, Ephraim, C.C. Sweeting, 11.91. 7, Duncan, Okland, R.M. Bailey, 11.97. 8, Turner, Jamin, C.R. Walker, 12.05.

Boys 15-17 200 Meter Dash UNDER 18 Finals - (w: -0.1) 1, Whymns, Denvaughn, C.C. Sweeting, 21.84@. 2, Cooper, Antonie, C.R. Walker, 22.73. 3, Murray, Jude, C.V. Bethel, 22.80. 4, Symonette, D’Quay,  C.I. Gibson, 23.28. 5, Hall, Gabriel, C.V. Bethel, 23.33. 6, Duncombe, Kenneth, C.I. Gibson, 23.65.

Boys 15-17 400M Dash UNDER 18 Finals - 1, Munroe, Edward, Doris Johnson, 51.05@, CARF. 2, Hall, Gabriel, C.V. Bethel, 52.73, CARF. 3, Bain, Albert, C.V. Bethel, 52.85, CARF. 4, Johnson, Patrick, C.I. Gibson, 53.27, CARF. 5, Saint Louis, Terry, C.R. Walker, 54.61. 6, Smith, Brent, C.C. Sweeting, 55.12. 7, Duncan, Okland, R.M. Bailey, 56.67. 8,  Johnson, Bradley, Doris Johnson, 1:00.21.

Boys 15-17 800M Run UNDER 18 - 1, Munroe, Edward, Doris Johnson, 2:02.93@. 2, Joseph, Lhevinne, C.R. Walker, 2:04.91@. 3, Smith, Eric, C.I. Gibson, 2:06.01. 4, Morris, Pedro, C.C. Sweeting, 2:07.30. 5, Newbold, Devantae, C.I. Gibson, 2:07.33. 6, Saint Louis, Terry, C.R. Walker, 2:08.46. 7, Augustine, James, Doris Johnson, 2:09.85. 8, Beckford, Travon, C.V. Bethel, 2:10.14.

Boys 15-17 1500M Run UNDER 18 - 1, Joseph, Lhevinne, C.R. Walker, 4:33.31. 2, Beckford, Travon, C.V. Bethel, 4:35.98. 3, Newbold, Devantae, C.I. Gibson, 4:41.16. 4, Smith, Eric, C.I. Gibson, 4:41.98. 5, Morris, Pedro, C.C. Sweeting, 4:43.44. 6, Augustine,  James, Doris Johnson, 4:49.82. 7, Gibson, Samuel, Government High, 4:57.14. 8, Ozias, Jackson, R.M. Bailey, 5:00.91.

Boys 15-17 3000M Run UNDER 18 - 1, Joseph, Lhevinne, C.R. Walker, 10:15.98. 2, Newbold, Devantae, C.I. Gibson, 10:23.09. 3, Ozias, Jackson, R.M. Bailey, 10:45.12. 4, Louis, Fedlin, C.R. Walker, 11:18.97. 4, Pennermen, Robert, R.M. Bailey, 11:18.97. 6, Donaldson, Marco, Government High, 11:38.43. 7, McHardy, Jayson, Anatol Rodgers, 11:42.40. 8, Smith, Deonte, C.I. Gibson, 12:00.74.

Boys 15-17 110M Hurdles (3’ 0”) UNDER 18 Finals - (w: -0.9) 1, Whymns, Denvaughn, C.C. Sweeting, 14.20@. 2, Wilson, Jahmal, R.M. Bailey, 14.84. 3, Rolle, Keianno, C.V. Bethel, 15.90. 4, Altidor, Wendell, R.M. Bailey, 16.28. 5, Albury Jr., Jhvon, C.R. Walker, 16.91. 6, Dieufort, Joel, C.R. Walker, 16.99. 7, Dames, Christian, C.V. Bethel, 17.97. 8, Rahming, Vano, C.C. Sweeting, 20.35.

Boys 15-17 400M Hurdles (2’ 9”) UNDER 18 Finals - 1, Wilson, Jahmal, R.M. Bailey, 58.45@. 2, Rolle, Keianno, C.V. Bethel, 59.46. 3, Altidor, Wendell, R.M. Bailey, 1:02.27. 4, Clerisier, Roberson, C.R. Walker, 1:02.47. 5, Hemmings, Perez, C.I. Gibson, 1:03.11. 6, St. Surin, John, C.I. Gibson, 1:05.42. 7, Sands, Raquille, C.V. Bethel, 1:07.09.

Boys 15-17 4x100M Relay UNDER 18 - 1, Doris Johnson Sr. High School ‘A’ (Munroe, Edward 17, Burrows, Venord 16, Johnson, Bradley 17, Mitchell, Justice 17), 44.51. 2, C.V. Bethel Sr. High ‘A’ (Bain, Albert 17, Murray, Jude 17, Brown, Jahmal 16, Hall, Gabriel 17), 44.52. 3, C.C. Sweeting Sr. High ‘A’ (Miller, Ephraim 16, Capron, Mosean 16, Smith, Brent 16, Whymns, Denvaughn 17), 44.69. 4, R.M. Bailey Sr. High School ‘A’ (Coakley, Alexander 17, Wilson, Jahmal 16, Altidor, Wendell 17, Duncan, Okland 17), 45.27. 5, C.R. Walker Sr. High ‘A’ (Symonette, Cameron 17, Cooper, Antonie 17, Turner, Jamin 17, Mackey, Shaquan 16), 45.63. 6, Anatol Rodgers Sr. High School ‘A’ (Lockhart, Phillip 17, Rolle, Burton 16, McHardy, Jayson 17, Ranger, Dustin 17), 48.29. 7, Government High School ‘A’ (Melville, Lee 16, Bodie, Gladston 17, Donaldson, Marco 16, Anderson, Bionte 16), 50.11. 8, C.I. Gibson Sr. High School ‘A’ (Charles, Wilmac 17, Duncombe, Kenneth 17, St. Surin, John 17, Hemmings, Perez 16), 51.36.

Boys 15-17 4x400M Relay UNDER 18 - 1, Doris Johnson Sr. High School ‘A’ (Burrows, Venord 16, Augustine, James 16, Johnson, Bradley 17, Munroe, Edward 17), 3:29.74@. 2, R.M. Bailey Sr. High School ‘A’ (Wilson, Jahmal 16, Coakley, Alexander 17, Altidor, Wendell 17, Duncan, Okland 17), 3:32.90. 3, C.R. Walker Sr. High ‘A’ (Wood, Julmis 16, , Jamin 17, Rolle, Kamrhawn 16, Joseph, Lhevinne 16), 3:34.46. 4, C.V. Bethel Sr. High ‘A’ (Bain, Albert 17, Hall, Gabriel 17, Murray, Jude 17, Beckford, Travon 17), 3:35.03. 5, C.I. Gibson Sr. High School ‘A’ (Johnson, Patrick 17, Symonette, D’Quay 17, Newbold, Devantae 16, Smith, Eric 17), 3:35.11. 6, C.C. Sweeting Sr. High ‘A’ (Rahming, Vano 17, Smith, Brent 16, Whymns, Denvaughn 17, Morris, Pedro 17), 3:52.92. 7, Government High School ‘A’ (Anderson, Bionte 16, Donaldson, Marco 16, Bodie, Gladston 17, Burrows, Jamal 16), 3:56.22.

Boys 15-17 Long Jump UNDER 18 - 1, Whymns, Denvaughn, C.C. Sweeting, 6.44m@, CARF, w:1.3. 2, Pratt, Georgio, C.R. Walker, 6.02m, CARF, w:-0.2. 3, Smith, Brent, C.C. Sweeting, 5.76m, w:2.6. 4, Anderson, Bionte, Government High, 5.74m, w:1.7. 5, Riley, Kelson, Anatol Rodgers, J5.74m, w:1.2. 6, Duncombe, Kenneth, C.I. Gibson, 5.70m, w:0.9. 7, Dames, Christian, C.V. Bethel, 5.58m, w:2.7. 8, Storr, Dustin, C.I. Gibson, 5.25m, w:2.1. 9, Hall, Gabriel, C.V. Bethel, 5.05m, w:1.5. 10, Adderley, Brandon, C.R. Walker, 4.90m, w:0.2.

Boys 15-17 Triple Jump UNDER 18 - 1, Pratt, Georgio, C.R. Walker, 13.75m@, w:0.1. 2, Anderson, Joshua, C.C. Sweeting, 13.00m, w:0.6. 3, Dames, Christian, C.V. Bethel, 12.62m, w:NWI. 4, Bain, Junell, Government High, 12.11m, w:NWI. 5, Rolle, Keianno, C.V. Bethel, 12.04m, w:0.5. 6, Duncombe, Kenneth, C.I. Gibson, 12.03m, w:NWI. 7, Adderley, Brandon, C.R. Walker, 11.68m, w:0.8. --, Storr, Dustin, C.I. Gibson, FOUL.

Boys 15-17 Shot Put (5k) UNDER 18 - 1, Dames, Jalon, C.V. Bethel, 14.48m@. 2, Carey, Anthony, Doris Johnson, 13.09m. 3, Daxon, Isaiah, C.R. Walker, 12.94m. 4, Mackey, Devonte, C.R. Walker, 12.84m. 5, Sears, Kevin, Government High, 11.77m. 6, Johnson, Patrick, C.I. Gibson, 11.10m. 7, Anderson, Bionte, Government High, 10.95m. 8, Clarke, Shemar, C.V. Bethel, 10.74m.

Boys 15-17 Discus Throw (1.5k) UNDER 18 - 1, Daxon, Isaiah, C.R. Walker, 40.29m. 2, Dames, Jalon, C.V. Bethel, 39.41m. 3, Carey, Anthony, Doris Johnson, 31.08m. 4, Mackey, Devonte, C.R. Walker, 30.99m. 5, Johnson, Patrick, C.I. Gibson, 30.19m. 6, Sears, Kevin, Government High, 30.12m. 7, Clarke, Shemar, C.V. Bethel, 29.06m. 8, Moxey, Lenaz, Doris Johnson, 29.05m. 9, Fowler, D’Mitri, R.M. Bailey, 26.85m. 10, Penn, Benjamin, C.I. Gibson, 25.15m. 11, Altidor, Wendell, R.M. Bailey, 22.05m. 12, Capron, Mosean, C.C. Sweeting, 19.68m. 13, Anderson, Bionte, Government High, 17.42m.

Boys 15-17 Javelin Throw (700gms) UNDER 18 - 1, Johnson, Patrick, C.I. Gibson, 49.90m. 2, Pratt, Georgio, C.R. Walker, 44.10m. 3, Carey, Anthony, Doris Johnson, 43.36m. 4, Shearer, Cameron, C.I. Gibson, 41.78m. 5, Albury Jr., Jhvon, C.R. Walker, 41.10m. 6, McPhee, Labrano, Anatol Rodgers, 36.83m. 7, Whymns, Denvaughn, C.C. Sweeting, 36.22m. 8, Fowler, D’Mitri, R.M. Bailey, 34.37m.

Boys Pole Vault OPEN UNDER 20 - 1, Hanna, Brandon, C.I. Gibson, 2.50m.

Girls 17-19 100M Dash UNDER 20 Finals - (w: +0.0) 1, Brown, Renee, C.R. Walker, 12.64. 2, Cartwright, Esther, R.M. Bailey, 13.12. 3, Adderley, Alice, C.I. Gibson, 13.20. 4, Francois, Shandiline, C.I. Gibson, 13.54. 5, Gomez, Tonnisha, C.R. Walker, 13.72. 6, Curry, Stephanique, Government High, 13.90. 7, Miller, Alexis, Doris Johnson,  14.07. 8, Thompson, Whitney, C.V. Bethel, 14.93.

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment