0

Official Results: 28th National High School Track & Field Championships

photo

A HIGH SCHOOL athlete competes in the 28th Annual National High School Track and Field Championships held over the weekend at the Thomas A Robinson National Stadium.

• Here’s a look at the official results of the Ministry of Youth Sports & Culture’s 28th Annual National High School Track & Field Championships:

Girls 100M Dash Under 14 Finals

1, Dean, Stephenique, Tabernacle Bapti, 12.76, NHS, w:1.4. 2, Davis, D’Arjha, St. Andrews, 12.89, NHS, w:1.4. 3, Miller, Troynell, North Andros Hig, 12.96, NHS, w:1.4. 4, Thompson, Cassie, Tabernacle Bapti, 13.04, NHS, w:1.4. 5, Saunders, Danielle, S.A.C., 13.08, NHS, w:1.4. 6, Russell, Halicia, North Andros Hig, 13.11, NHS, w:1.4. 7, Adderley, Apryl, S.A.C., 13.41, NHS, w:1.4. 8, Tucker, Mikayah, Sister Mary Patr, 14.00, NHS, w:1.4. --, Adderley, Asia, ST John’s, X13.88, w:1.7. --, Bastian, Vashawana, L. W. Young, X14.30, w:1.7. --, Ferguson, Adriel, Jack Hayward JR, X14.31, w:1.7. --, Marius, Glyssyn, A.F. Adderley, X14.33, w:1.7.

Girls 200M Dash Under 14

1, Dean, Reshae, S.A.C., 25.86, NHS, w:2.3. 2, Davis, D’Arjha, St. Andrews, 25.88, NHS, w:2.3. 3, Dean, Stephenique, Tabernacle Bapti, 26.48, NHS, w:2.3. 4, Miller, Troynell, North Andros Hig, 26.53, NHS, w:2.3. 5, Archer, Paige, Queens College, 26.92, NHS, w:2.3. 6, Russell, Halicia, North Andros Hig, 26.94, NHS, w:2.3. 7, Lewis, Makayla, Sister Mary Patr, 27.37, NHS, w:2.8. 8, Saunders, Danielle, S.A.C., 27.47, NHS, w:2.3. 9, Knowles, Latalia, Bishop Michael E, 28.11, NHS, w:2.8. 10, Ferguson, Alyssa, St. Anne’s, 28.61, NHS, w:2.8. 11, Duclos, Monisha, Abaco Central HI, 28.90, NHS, w:2.8. 12, Marius, Glyssyn, A.F. Adderley, 29.20, NHS, w:2.8. 13, Ferguson, Adriel, Jack Hayward JR, 30.70, NHS, w:2.8. 14, Thompson, Cassie, Tabernacle Bapti, 31.70, NHS, w:2.3.

Girls 400M Run Under 14

1, Dean, Reshae, S.A.C., 1:00.88, NHS. 2, Valcourt, Javonya, Queens College, 1:00.89, NHS. 3, Miller, Shaunece, Queens College, 1:02.96, NHS. 4, Augustin, Sara, North Andros Hig, 1:03.13, NHS. 5, Lewis, Makayla, Sister Mary Patr, 1:07.34, NHS. 6, Tucker, Mikayah, Sister Mary Patr, 1:08.86, NHS. 7, Thompson, Cassidra, Tabernacle Bapti, 1:09.33, NHS. 8, Bullard, Asia, S.A.C., 1:10.43, NHS. --, Clarke, Tajha, ST John’s, X1:08.16. --, Knowles, Latalia, Bishop Michael E, X1:09.66. --, Carey, Shamica, ST John’s, X1:14.44.

Girls 800M Run Under 14

1, Augustin, Sara, North Andros Hig, 2:28.76, NHS. 2, Cuffy-Bethel, Devin, Queens College, 2:31.29, NHS. 3, Pratt, Raven, Queens College, 2:38.99, NHS. 4, Reckely, Bimini, S.A.C., 2:43.86, NHS. 5, Simms, Ester, ST John’s, 2:44.07, NHS. 6, Forestal, Wadline, A.F. Adderley, 2:50.90, NHS. 7, Russell, Geshan, Abaco Central HI, 3:04.54.

Girls Long Jump 3 + 3 Under 14

1, Miller, Troynell, North Andros Hig, 4.59m, NHS, w:-2.1 (15-00.75). 2, Archer, Paige, Queens College, 4.39m, NHS, w:3.2 (14-05). 3, Russell, Halicia, North Andros Hig, 4.29m, NHS, w:-2.2 (14-01). 4, Sands, Lashae, Sister Mary Patr, 4.27m, NHS, w:-2.3 (14-00.25). 5, Dean, Reshae, S.A.C., 4.16m, NHS, w:-3.4 (13-07.75). 6, Knowles, Latalia, Bishop Michael E, 3.95m, w:-1.8 (12-11.50). 7, Hewitt, Vanessa, Tabernacle Bapti, 3.74m, w:-2.2 (12-03.25). 8, Dean, Stephenique, Tabernacle Bapti, 3.63m, w:-2.3 (11-11). 9, Bootle, Jana, Agape Christian, 3.61m, w:-2.4 (11-10.25). 10, Kelly, Syazha, Sunland Baptist, 3.58m, w:-1.9 (11-09). 11, Tucker, Mikayah, Sister Mary Patr, 3.32m, w:4.3 (10-10.75). 12, Cesaise, Ashley, R.N Gomez School, 3.31m, w:2.0 (10-10.50). 13, Falconor, Jasmine, Preston Albury H, 3.29m, w:NWI (10-09.50). 14, Lenique, Rolle, Sunland Baptist, 3.26m, w:-1.8 (10-08.50). 15, Bullard, Asia, S.A.C., 3.24m, w:-3.3 (10-07.75).

Girls High Jump 1.20m; 5cms Under 14

1, Miller, Shaunece, Queens College, 1.45m, NHS, (4-09). 2, Augustin, Sara, North Andros Hig, 1.40m, NHS, (4-07). 3, Neilly, Kasha, Queens College, 1.35m, NHS, (4-05). 3, Forbes, Kenya, Sister Mary Patr, 1.35m, NHS, (4-05). 5, Miller, Troynell, North Andros Hig, J1.35m, NHS, (4-05). 6, Tucker, Mikayah, Sister Mary Patr, J1.35m, NHS, (4-05). 7, Poitier, Natalia, Temple, 1.30m, NHS, (4-03.25). 8, Sineon, Sheronika, D.W. Davis, 1.25m, (4-01.25). 9, Satrice, Francess, A.F. Adderley, J1.25m, (4-01.25). 10, Newton, Miracle, A.F. Adderley, J1.25m, (4-01.25). --, Davies, Danniesha, Preston Albury H, NH.

Girls Shot Put 6lbs (3+3) Under 14

1, Oriakhi, Ann-Marie, S.A.C., 9.65m, NHS, (31-08). 2, Murphy, Gabriell, S.A.C., 9.48m, NHS, (31-01.25). 3, Bain, Teryn, Queens College, 8.55m, NHS, (28-00.75). 4, Rahming, Lauryn, South Andros Hig, 8.02m, NHS, (26-03.75). 5, Newton, Miracle, A.F. Adderley, 7.92m, NHS, (26-00). 6, Satrice, Francess, A.F. Adderley, 7.81m, NHS, (25-07.50). 7, Woodside, Aaliyah, Queens College, 7.68m, NHS, (25-02.50). 8, Sands, Tanai, Preston Albury H, 7.61m, NHS, (24-11.75). 9, Scott, Daquesha, North Andros Hig, 7.21m, NHS, (23-08). 10, Cartwright, Kayanna, Inagua All Age, 7.11m, NHS, (23-04). 11, Rahming, Jaelyn, South Andros Hig, 7.04m, NHS, (23-01.25). 12, Bootle, Jana, Agape Christian, 6.85m, (22-05.75). 13, Neilly, Sienna, St. Anne’s, 6.63m, (21-09). 14, Knowles, Grace, North Andros Hig, 6.56m, (21-06.25). 15, Lenique, Rolle, Sunland Baptist, 6.49m, (21-03.50). 16, Kelly, Syazha, Sunland Baptist, 6.39m, (20-11.75).

Girls 4x100M Relay Under 14

1, Saint Augustine’s College 5 (Adderley, Apryl 13, Dean, Reshae 13, Forbes, Sanai 13, Saunders, Danielle 13), 50.93@. 2, Tabernacle Baptist Academy (Hewitt, Vanessa 13, Thompson, Cassie 13, Thompson, Cassidra 13, Dean, Stephenique 12), 51.44. 3, Queens College 11 (Valcourt, Javonya 13, Clarke, Lydia 13, Miller, Shaunece 13, Archer, Paige 12), 52.08. 5, Sister Mary Patricia Russell (Russell, Derece 13, Lewis, Makayla 13, Gibson, Chelsea 13, Tucker, Mikayah 13), 53.85. 6, Saint John’s College 6 (Darrell, Shyanne 13, Adderley, Asia 13, Clarke, Tajha 13, Russell, N’Kel 13), 54.39. 7, C. H. Reeves Jr. High (Joseph, Nancy 13, Edouard, Juvanne 12, Kemp, Victoria 13, Stubbs, Tonnice 13), 56.13.

Girls 4x400M Relay Under 14

1, Queens College 11 (Miller, Shaunece 13, Archer, Paige 12, Pratt, Raven 12, Valcourt, Javonya 13), 4:05.55@. 2, Saint Augustine’s College 5 (Bullard, Asia 13, Dean, Reshae 13, Forbes, Sanai 13, Saunders, Danielle 13), 4:16.74. 3, North Andros High (Augustin, Sara 13, Maycock, Rnaya 13, Russell, Halicia 13, Miller, Troynell 13), 4:22.49. 4, Sister Mary Patricia Russell (Tucker, Mikayah 13, Lewis, Makayla 13, Sands, Lashae 13, Forbes, Kenya 13), 4:32.92. 5, C. H. Reeves Jr. High (Smith, Chandara 13, Kemp, Victoria 13, St. Fleur, Lichelda 12, Stubbs, Tonnice 13), 4:43.51. 6, Saint John’s College 6 (Carey, Shamica 13, Clarke, Tajha 13, Sweeting, Taylor 13, Simms, Ester 12), 4:46.35. 7, L. N. Coakley (McPhee, Kiana 12, Johnson, Latonya 13, Hamilton, Miriam 13, Townsend, Jazz 13), 5:00.80. --, Tabernacle Baptist Academy (Thompson, Cassidra 13, Thompson, Cassie 13, Russell, Loquell 12, Dean, Stephenique 12), FS.

Boys 100M Dash Under 14

1, Smith, Mateo, Tabernacle Bapti, 11.77@, NHS, w:1.5. 2, McKie, DeAngelo, Tabernacle Bapti, 11.79@, NHS, w:1.5. 3, Laing, Otto, S.A.C., 11.87, NHS, w:1.5. 4, Flower, Jamal, C. H. Reeves, 12.10, NHS, w:1.5. 5, Evans, Zachary, S.A.C., 12.48, NHS, w:1.5. 6, Neely, Shamar, Sister Mary Patr, 12.59, NHS, w:1.5. 7, Evans, Ahmad, C. H. Reeves, 12.78, NHS, w:1.5. 8, Hutchinson, Brandon, Bishop Michael E, 12.89, NHS, w:1.5. --, Reckley, Ryan, Queens College, X13.09, w:1.9. --, Dawkins, Ian, ST John’s, X13.10, w:1.9. --, Davis, Omarion, Central Eleuther, X13.18, w:1.9. --, Seymour, Kevin, Sister Mary Patr, X13.19, w:1.9. --, Newbold, Deshawn, L. W. Young, X13.20, w:1.9. --, Larrimore, William, L. W. Young, X13.28, w:1.9. --, Uboh, Solomon, Kingsway Academy, X13.42, w:1.9.

Boys 200M Dash Under 14

(w: 1.7) 1, McKie, DeAngelo, Tabernacle Bapti, 23.32@, NHS. 2, Flower, Jamal, C. H. Reeves, 23.96@, NHS. 3, Laing, Otto, S.A.C., 24.03@, NHS. 4, Evans, Ahmad, C. H. Reeves, 25.20, NHS. 5, Smith, Shamar, Eight Mile Rock, 25.54, NHS. 6, Evans, Zachary, S.A.C., 25.70, NHS. 7, Campbell, Zion, Tabernacle Bapti, 26.18, NHS. 8, Dawkins, Ian, ST John’s, 27.98, NHS.

Boys 400M Run Under 14

1, Bethel, Antonio, Queens College, 55.36, NHS. 2, Flower, Jamal, C. H. Reeves, 56.98, NHS. 3, Evans, Ahmad, C. H. Reeves, 59.16, NHS. 4, Bain, Shmar, S.A.C., 1:00.75, NHS. 5, Henfield, Matthew, Tabernacle Bapti, 1:00.94, NHS. 6, Pinder, Jeffrey, Sister Mary Patr, 1:01.96, NHS. 7, Pinder, Torran, Queens College, 1:07.16, NHS. --, Neely, Shamar, Sister Mary Patr, X1:06.12.

Boys 800M Run Under 14

1, Henfield, Matthew, Tabernacle Bapti, 2:15.67@, NHS. 2, Pinder, Torran, Queens College, 2:21.11, NHS. 3, Musgrove, Adam, ST John’s, 2:25.94, NHS. 4, Roker, TaKai, Tabernacle Bapti, 2:25.94, NHS. 5, Strachan, Brendnado, Queens College, 2:30.59, NHS. 6, Bain, Shmar, S.A.C., 2:34.51, NHS. 7, Russell, Jordan, North Andros Hig, 2:36.07, NHS. 8, Barr, Kevin, C. H. Reeves, 2:51.76.

Boys Long Jump 3 + 3 Under 14

1, Smith, Mateo, Tabernacle Bapti, 5.99m@, NHS, w:0.8 (19-08). 2, Laing, Otto, S.A.C., 5.46m, NHS, w:+0.0 (17-11). 3, Smith, Shamar, Eight Mile Rock, 5.35m, NHS, w:1.1 (17-06.75). 4, McKie, DeAngelo, Tabernacle Bapti, 5.32m, NHS, w:0.8 (17-05.50). 5, Evans, Zachary, S.A.C., 5.30m, NHS, w:0.4 (17-04.75). 6, Bethel, Antonio, Queens College, 5.27m, NHS, w:1.2 (17-03.50). 7, Hutchinson, Brandon, Bishop Michael E, 5.18m, NHS, w:0.6 (17-00). 8, Russell, Jordan, North Andros Hig, 5.00m, NHS, w:0.4 (16-05). 9, Barr, Kevin, C. H. Reeves, 4.41m, NHS, w:0.3 (14-05.75). 10, Hardy, Nathan, R.N Gomez School, 4.34m, NHS, w:0.7 (14-03). 11, Simmons, Ethan, Queens College, 4.27m, NHS, w:0.1 (14-00.25). 12, Louidor, Wiulais, S. C. Bootle, 3.93m, w:0.9 (12-10.75). 13, Storr, Logan, North Andros Hig, 3.89m, w:0.5 (12-09.25). 14, Davis, Omarion, Central Eleuther, 2.91m, w:0.5 (9-06.75).

Boys High Jump 1.40m; 5cms Under 14

1, Smith, Mateo, Tabernacle Bapti, 1.55m, NHS, (5-01). 2, Laing, Otto, S.A.C., 1.50m, NHS, (4-11). 3, Farquharson, Stephan, S.A.C., J1.50m, NHS, (4-11). 4, Evans, Ahmad, C. H. Reeves, 1.45m, NHS, (4-09). 5, Hutchinson, Brandon, Bishop Michael E, J1.45m, NHS, (4-09). 7, Stuart, Don, C. H. Reeves, J1.40m, NHS, (4-07). --, Musgrove, Adam, ST John’s, NH. --, Gibson, Javan, Preston Albury H, NH. --, McKie, DeAngelo, Tabernacle Bapti, NH. --, Hinds, Shabazz, Kingsway Academy, NH. --, Smith, Shamar, Eight Mile Rock, NH.

Boys Shot Put 3k (3+3) Under 14

1, Ferguson, Ashford, Jack Hayward JR, 12.74m@, NHS, (41-09.75). 2, Hidalgo, Reagan, Queens College, 10.82m, NHS, (35-06). 3, Cartwright, Timothy, ST John’s, 10.42m, NHS, (34-02.25). 4, Storr, Fabian, D.W. Davis, 9.54m, NHS, (31-03.75). 5, Dorsett, Basil, S.A.C., 9.43m, NHS, (30-11.25). 6, Russell, Jordan, North Andros Hig, 9.19m, NHS, (30-02). 7, Clarke, Travis, C. H. Reeves, 9.17m, NHS, (30-01). 8, Clarke, Aidan, St. Andrews, 8.92m, NHS, (29-03.25). 9, Johnson, Leltavious, C. H. Reeves, 8.57m, NHS, (28-01.50). 10, Allen, Devonte, Agape Christian, 8.26m, NHS, (27-01.25). 11, Farquharson, Stephan, S.A.C., 7.06m, NHS, (23-02).

Boys 4x100M Relay Under 14

1, Tabernacle Baptist Academy (Campbell, Zion 13, McKie, DeAngelo 13, Johnson, Linden 12, Smith, Mateo 13), 46.74@. 2, Saint Augustine’s College 5 (Wilson, Kai 10, Laing, Otto 13, Bain, Shmar 13, Evans, Zachary 13), 49.04@. 3, C. H. Reeves Jr. High (Stuart, Don 13, Evans, Ahmad 13, McKinney, Kwame 13, Flower, Jamal 13), 49.83. 4, Queens College 11 (Pinder, Torran 13, Bethel, Antonio 13, Reckley, Ryan 13, Simmons, Ethan 13), 50.97. 5, Sister Mary Patricia Russell (Seymour, Kevin 13, Neely, Shamar 13, Pinder, Jeffrey 13, Woodside, Lucas 13), 51.86. 6, Saint John’s College 6 (Butterfield, Malachai 12, Dawkins, Ian 13, Vital, Dawson 12, Musgrove, Adam 13), 53.66. 7, Bishop Michael Eldon School (Forbes, Van 13, Martin, Sterry 13, Bridgewater, Javantae 13, Hutchinson, Brandon 13), 54.16. --, L. W. Young Jr. High (Newbold, Deshawn 13, Tilusnord, Peterson 12, Larrimore, William 13, Tilusnord, Peter 12), DQ.

Boys 4x400M Relay Under 14

1, Tabernacle Baptist Academy (Johnson, Linden 12, McKie, DeAngelo 13, Henfield, Matthew 13, Smith, Mateo 13), 3:53.06@. 2, C. H. Reeves Jr. High (Flower, Jamal 13, Barr, Kevin 13, Kemp, Lavardo 13, Evans, Ahmad 13), 3:58.45@. 3, Saint Augustine’s College 5 (Bain, Shmar 13, Ingraham, Brayden 13, Charlton, Pheron 13, Laing, Otto 13), 3:59.94. 4, Queens College 11 (Pinder, Torran 13, Bethel, Antonio 13, Marshall, Kevan 13, Strachan, Brendnado 13), 4:03.13. 5, L. W. Young Jr. High (Newbold, Deshawn 13, Tilusnord, Peterson 12, Larrimore, William 13, Tilusnord, Peter 12), 4:23.27. 6, Saint John’s College 6 (Dawkins, Ian 13, Vital, Dawson 12, Musgrove, Adam 13, Butterfield, Malachai 12), 4:23.62. 7, North Andros High (Russell, Jordan 13, Foster, Corry 13, Storr, Logan 12, Dawson, David 12), 4:29.31. 8, Bishop Michael Eldon School (Forbes, Van 13, Martin, Sterry 13, Bridgewater, Javantae 13, Hutchinson, Brandon 13), 4:50.91.

Girls 75M Hurdles 2’6”/76cm Under 16

(w: 2.2) 1, Knowles, Jaida, S.A.C., 11.87, NHS. 2, Charlton, Anthaya, S.A.C., 11.93, NHS. 3, Brennen, Lyric, Queens College, 12.26, NHS. 4, Burns, Meliah, C. V. Bethel, 13.01, NHS. 5, Miller, Elliyah, Queens College, 13.13, NHS. 6, Rolle, Adonya, Tabernacle Bapti, 14.76. 7, Hall, Joniqua, L. W. Young, 15.25.

Girls 100M Dash Under 16

1, Knowles, Jaida, S.A.C., 12.32@, NHS, w:0.8. 2, Charlton, Anthaya, S.A.C., 12.57, NHS, w:0.8. 3, Dames, Damasvia, Tabernacle Bapti, 12.76, NHS, w:0.8. 4, Thurston, Geordan, ST John’s, 13.12, NHS, w:0.8. 5, Bassette, Genique, Tabernacle Bapti, 13.17, NHS, w:0.8. 6, Brown, Roy Janae, Bishop Michael E, 13.41, NHS, w:0.8. 7, Clarke, Yunaby, Queens College, 13.42, NHS, w:0.8. 8, Williams, Dayona, C. H. Reeves, 13.71, w:0.8. --, Grant, Torvaina, Sister Mary Patr, X13.17, w:1.4. --, Rolle-Curry, Robyn, Kingsway Academy, X13.36, w:1.4. --, Knowles, Vandera, Kingsway Academy, X13.38, w:1.4. --, Carey, Kerielle, St. Georges, X13.43, w:1.4. --, Russell, Brendisha, North Andros Hig, X13.75, w:1.4. --, Greenslade, Destiny, Queens College, X13.87, w:1.4. --, James, Jada, Abaco Central HI, X14.27, w:1.4.

Girls 200M Dash Under 16

1, Moss, Megan, S.A.C., 24.25@, CARF, w:0.5. 2, Knowles, Jaida, S.A.C., 24.90@, NHS, w:0.5. 3, Bassette, Genique, Tabernacle Bapti, 25.76, NHS, w:0.5. 4, Mitchell, Sandra, Queens College, 25.86, NHS, w:0.5. 5, Dames, Damasvia, Tabernacle Bapti, 26.77, w:0.5. 6, Armbrister, Reckelle, L. N. Coakley, 27.72, w:0.5. 7, Carey, Kerielle, St. Georges, 27.78, w:2.3. 8, Walker, Infiniti, S. C. Bootle, 27.90, w:2.3. 9, Brown, Roy Janae, Bishop Michael E, 28.02, w:0.5. 10, Demeritte, Derishae, St. Georges, 28.45, w:2.3. 11, Philistine, Jalexia, CI Gibson High, 30.11, w:2.3.

Girls 400M Run Under 16

1, Moss, Megan, S.A.C., 55.55@, CARF. 2, Knowles, Jasmine, St. Anne’s, 58.30, NHS. 3, Kelly, Ebony, Bishop Michael E, 59.49, NHS. 4, Mitchell, Sandra, Queens College, 1:00.55, NHS. 5, Pratt, Angel, Queens College, 1:03.45, NHS. 6, Forbes, Glennae, Sunland Baptist, 1:03.69, NHS. 7, Edgecombe, Brendia, Bishop Michael E, 1:10.25. --, Farrington, Collinnique, Tabernacle Bapti, DNF. --, Moxey, Samaa, ST John’s, X1:05.43. --, Black, Leniqua, Tabernacle Bapti, X1:09.63. --, Miller, Bailee, S.A.C., X1:13.19.

Girls 800M Run Under 16

1, Knowles, Jasmine, St. Anne’s, 2:31.40, NHS. 2, Sears, Sierra, Queens College, 2:34.44, NHS. 3, Henfield, Alphanique, North Andros Hig, 2:38.34. 4, Ritchie, Jodie, Queens College, 2:39.44. 5, Walker, Maranda, Abaco Central HI, 2:43.78. 6, Joseph, Rowlia, A.F. Adderley, 2:44.05. 7, Smith, Nicola, C. H. Reeves, 2:52.04. 8, Wilkenson, Deondrea, Abaco Central HI, 2:56.18. 9, Miller, Bailee, S.A.C., 3:02.63. 10, Knowles, Sasha, S.A.C., 3:03.79. 11, McKenzie, Destiny, C I Gibson High, 3:20.37. 12, Rahming, Kishnell, L. N. Coakley, 3:30.75. 13, Charles, Bianca, Freedom Baptist, 3:56.62.

Girls 1,500M Run Under 16

1, Sears, Sierra, Queens College, 5:41.16, NHS. 2, Ritchie, Jodie, Queens College, 5:51.17, NHS. 3, Smith, Nicola, C. H. Reeves, 5:57.53, NHS. 4, Knowles, Sasha, S.A.C., 5:59.09, NHS. 5, Forbes, Dashante, Gifted Children, 6:03.59. 6, Stubbs-Storr, Lauryn, ST John’s, 6:12.59. 7, Pinder, Susett, Agape Christian, 6:17.51. 8, Walker, Maranda, Abaco Central HI, 6:17.66. 9, Boothe, Delicia, Sister Mary Patr, 6:31.78. 10, Moran, Gabriella, St. Andrews, 6:35.61. 11, Pratt, Miracle, North Andros Hig, 6:40.14. 12, McPhee, Shantia, Sister Mary Patr, 6:52.14. 13, Carey, Kennedy, North Andros Hig, 7:13.28. 14, McKenzie, Destiny, C I Gibson High, 7:49.45.

Girls Long Jump 3 + 3 Under 16

1, Charlton, Anthaya, S.A.C., 5.31m, NHS, w:NWI (17-05.25). 2, Dames, Damasvia, Tabernacle Bapti, 5.19m, NHS, w:NWI (17-00.50). 3, McDonald, Deanna, Agape Christian, 4.78m, NHS, w:NWI (15-08.25). 4, Mitchell, Sandra, Queens College, 4.75m, NHS, w:0.3 (15-07). 5, Black, Leniqua, Tabernacle Bapti, 4.72m, NHS, w:0.9 (15-06). 6, Grant, Torvaina, Sister Mary Patr, J4.72m, NHS, w:+0.0 (15-06). 7, Cunningham, Adena, C. H. Reeves, 4.59m, NHS, w:0.1 (15-00.75). 8, Brown, Faith, Queens College, 4.50m, NHS, w:5.7 (14-09.25). 9, Harriott, Lauranique, North Andros Hig, 4.43m, w:0.5 (14-06.50). 10, Dean, Diana, A.F. Adderley, 4.31m, w:0.2 (14-01.75). 11, Pinder, Susett, Agape Christian, 4.26m, w:0.6 (13-11.75). 11, Miller, Bailee, S.A.C., 4.26m, w:2.0 (13-11.75). 13, Burns, Meliah, C. V. Bethel, 4.24m, w:0.9 (13-11). 14, Seymour, Carlissa, Preston Albury H, 4.00m, w:0.3 (13-01.50). 14, Tucker, Marvenique, C I Gibson High, 4.00m, w:0.2 (13-01.50). 16, Henfield, Aaliyah, Freedom Baptist, 3.99m, w:1.2 (13-01.25). 16, Russell, Brendisha, North Andros Hig, 3.99m, w:0.2 (13-01.25). 18, Munnings, Kennedy, Pine Forest Acad, 3.81m, w:0.1 (12-06). 19, Rolle, Xzavier, Preston Albury H, 3.44m, w:+0.0 (11-03.50). 20, Goodman, Giltavia, Preston Albury H, 3.41m, w:0.2 (11-02.25). 21, Wilson, Brynique, Freedom Baptist, 3.09m, w:0.2 (10-01.75).

Girls High Jump 1.22m; 5cms Under 16

1, Dames, Damasvia, Tabernacle Bapti, 1.52m, NHS, (4-11.75). 2, Curtis, Erin, Bishop Michael E, 1.47m, NHS, (4-09.75). 3, Tucker, Marvenique, C I Gibson High, 1.42m, NHS, (4-07.75). 4, Charlton, Anthaya, S.A.C., 1.37m, (4-06). 4, Safiate, Cheline, A.F. Adderley, 1.37m, (4-06). 6, Floyd, Tanisha, S.A.C., 1.32m, (4-04). 6, Sands, Caila, Queens College, 1.32m, (4-04). 8, Major, Zaria, A.F. Adderley, 1.27m, (4-02). 9, Harriott, Lauranique, North Andros Hig, J1.27m, (4-02). 9, Brown, Faith, Queens College, J1.27m, (4-02). 11, Pratt, Miracle, North Andros Hig, 1.22m, (4-00).

riple Jump 3 + 3 Under 20

1, Moss, Daejha, Queens College, 11.42m, NHS, w:0.6 (37-05.75). 2, Cartwright,

Denisha, Temple, 10.61m, NHS, w:0.5 (34-09.75). 3, Sweeting, India, Queens

College, 10.32m, NHS, w:1.0 (33-10.25). 4, Adderly, Vinajah, S.A.C., 10.28m,

NHS, w:0.3 (33-08.75). 5, Adderly, Nyesha, Tabernacle Bapti, 9.61m, w:1.2

(31-06.50). 6, Wright, Raneesha, Abaco Central HI, 9.29m, w:1.3 (30-05.75). 7,

Jones, Lezlia, St. Georges, 9.07m, w:0.1 (29-09.25). --, Colebrook, Ranieshia,

S.A.C., FOUL.

Girls High Jump 1.37m; 5cms Under 20

1, Moss, Daejha, Queens College, 1.67m@, NHS, (5-05.75). 2, Anderson,

Doniesha, S.A.C., J1.67m@, NHS, (5-05.75). 3, Sweeting, India, Queens College,

1.52m, (4-11.75). 4, Cartwright, Denisha, Temple, 1.47m, (4-09.75). --,

Clearly, Monica, C I Gibson High, NH. --, Rancy, Olivia, C.R. Walker, NH. --,

Hepburn, Miracle, C. V. Bethel, NH. --, Collie, Davana, S.A.C., NH. --,

Darling, Basinique, C.R. Walker, NH.

Girls Shot Put 4k (3+3) Under 20

1, Hanna, Tiffany, S.A.C., 11.76m@, NHS, (38-07). 2, Russell, Mechael, S.A.C.,

9.72m, (31-10.75). 3, Armaly, Tania, JHSH, 8.26m, (27-01.25). 4, Braynen,

Latavia, C I Gibson High, 8.10m, (26-07). 5, Petty, Destinee, C.R. Walker,

7.82m, (25-08). 6, Johnson, Rose, C I Gibson High, 7.51m, (24-07.75). 7,

Northe, Shanley, C. V. Bethel, 7.33m, (24-00.75). 8, Curtis, Marvia, Doris

Johnson, 6.79m, (22-03.50). 9, Curry, Daneisha, Tabernacle Bapti, 6.50m,

(21-04). 10, Emmanuel, Wesnique, Old Bight High S, 6.43m, (21-01.25). --,

Stubbs, Anya, Preston Albury H, ND.

Girls Discus Throw 1k (3+3) Under 20

1, Hanna, Tiffany, S.A.C., 39.06m@, NHS, (128-02). 2, Russell, Mechael,

S.A.C., 27.83m, NHS, (91-04). 3, Braynen, Latavia, C I Gibson High, 23.21m,

(76-02). 4, Floyd, Manervia, C.R. Walker, 20.71m, (67-11). 5, Cooper,

Donnique, Queens College, 19.75m, (64-09). 6, Johnson, Rose, C I Gibson High,

19.09m, (62-07). 7, Major, Eltisha, C.R. Walker, 18.83m, (61-09). 8, Curtis,

Marvia, Doris Johnson, 16.40m, (53-10). 9, Thompson, Falkeshia, Agape

Christian, 14.66m, (48-01). 10, Emmanuel, Wesnique, Old Bight High S, 12.34m,

(40-06). 11, Nesbitt, Jaquell, Abaco Central HI, 10.39m, (34-01).

Girls Javelin Throw 600g (3+3) Under 20

1, Wilson, Kimona, Queens College, 33.12m@, NHS, (108-08). 2, Russell,

Mechael, S.A.C., 26.86m, (88-01). 3, McKinney, Kyra, S.A.C., 22.00m, (72-02).

4, Major, Eltisha, C.R. Walker, 21.74m, (71-04). 5, Thelamour, Janae, C.R.

Walker, 21.73m, (71-03). 6, Penn, Sarah, C I Gibson High, 20.82m, (68-04). 7,

Nesbitt, Jaquell, Abaco Central HI, 16.57m, (54-04). 8, Philius, Roskerline, C

I Gibson High, 15.10m, (49-06). 9, Emmanuel, Wesnique, Old Bight High S,

15.03m, (49-04).

Girls Heptathlon OPEN Under 20

1, Wilson, Kimona, Queens College, 3997.00@. 2, Pinder, Hiltranioque, Eight

Mile Rock, 3735.00@. 3, Thelamour, Janae, C.R. Walker, 1718.00. 4, Darling,

Basinique, C.R. Walker, 1496.00.

Heptathlon: #1 Girls 100 Meter Hurdles Under 20 Heptathlon

(w: 2.9) 1, Wilson, Kimona, Queens College, 16.13. 2, Pinder, Hiltranioque,

Eight Mile Rock, 16.24. 3, Thelamour, Janae, C.R. Walker, 21.13. 4, Darling,

Basinique, C.R. Walker, 21.30.

Heptathlon: #2 Girls High Jump Under 20 Heptathlon

1, Pinder, Hiltranioque, Eight Mile Rock, 1.55m@, (5-01). 2, Wilson, Kimona,

Queens College, 1.43m, (4-08.25). 3, Darling, Basinique, C.R. Walker, 1.25m,

(4-01.25). 3, Thelamour, Janae, C.R. Walker, 1.25m, (4-01.25).

Heptathlon: #3 Girls Shot Put Under 20 Heptathlon

1, Wilson, Kimona, Queens College, 8.12m, (26-07.75). 2, Thelamour, Janae,

C.R. Walker, 6.81m, (22-04.25). 3, Pinder, Hiltranioque, Eight Mile Rock,

6.57m, (21-06.75). 4, Darling, Basinique, C.R. Walker, 4.53m, (14-10.50).

Heptathlon: #4 Girls 200 Meter Dash Under 20 Heptathlon

(w: 1.4) 1, Wilson, Kimona, Queens College, 26.30@. 2, Pinder, Hiltranioque,

Eight Mile Rock, 26.43@. 3, Thelamour, Janae, C.R. Walker, 31.03. 4, Darling,

Basinique, C.R. Walker, 32.79.

Heptathlon: #5 Girls Long Jump Under 20 Heptathlon

1, Pinder, Hiltranioque, Eight Mile Rock, 4.82m@, w:-1.1 (15-09.75). 2,

Wilson, Kimona, Queens College, 4.77m, w:0.2 (15-07.75). 3, Thelamour, Janae,

C.R. Walker, 3.86m, w:-1.1 (12-08). 4, Darling, Basinique, C.R. Walker, 3.64m,

w:-0.9 (11-11.50).

Heptathlon: #6 Girls Javelin Throw Under 20 Heptathlon

1, Wilson, Kimona, Queens College, 32.93m@, (108-00). 2, Pinder, Hiltranioque,

Eight Mile Rock, 16.60m, (54-05). 3, Darling, Basinique, C.R. Walker, 10.45m,

(34-03). 3, Thelamour, Janae, C.R. Walker, 10.45m, (34-03).

Heptathlon: #7 Girls 800 Meter Run Under 20 Heptathlon

1, Pinder, Hiltranioque, Eight Mile Rock, 2:40.54. 2, Wilson, Kimona, Queens

College, 2:42.26. 3, Darling, Basinique, C.R. Walker, 3:35.32. 4, Thelamour,

Janae, C.R. Walker, 3:58.80.

Boys 110 Meter Hurdles 3’6” Under 20

(w: 0.9) 1, Mott, Tavonte, S.A.C., 14.26, NHS. 2, Storr, Alexander, S.A.C.,

14.59, NHS. 3, Edwards, Brentan, Queens College, 15.67. 4, Knowles, Cameron,

Queens College, 15.82. 5, Hanna, Brandon, C I Gibson High, 15.93. 6, Albury,

Javon, C.R. Walker, 19.09.

Boys 100 Meter Dash Under 20

1, Martin, Javan, Tabernacle Bapti, 10.50, CARF, w:1.8. 2, Smith, Johnathan,

Tabernacle Bapti, 10.86, NHS, w:1.8. 3, Knowles, Pearlajio, Doris Johnson,

10.95, NHS, w:1.8. 4, Simmons, Vincent, C.R. Walker, 11.10, w:1.8. 5, Newton,

Delano, Doris Johnson, 11.13, w:1.8. 6, Cooper, Antonie, C.R. Walker, 11.23,

w:1.8. 7, Darling, Rashad, ST John’s, 11.49, w:1.8. 8, Storr, Alexander,

S.A.C., 11.86, w:1.8. --, Culmer, Javaughn, C. V. Bethel, X11.22, w:1.9. --,

Humes, Cruz, Bishop Michael E, X11.31, w:1.9. --, Edwards, Brentan, Queens

College, X11.35, w:1.9. --, Rolle, Dacoda, Government High, X11.38, w:1.9. --,

Saunders, Cyrique, ST John’s, X11.41, w:1.9.

Boys 200 Meter Dash Under 20

1, Mott, Tavonte, S.A.C., 21.65, NHS, w:1.8. 2, Dean, Karon, C I Gibson High,

22.36, NHS, w:1.8. 3, Simmons, Vincent, C.R. Walker, 22.44, NHS, w:1.8. 4,

Octave, Wadja, C I Gibson High, 22.59, w:1.8. 5, Knowles, Pearlajio, Doris

Johnson, 22.59, w:2.6. 6, Marshall, Dauran, St. Anne’s, 22.64, w:2.6. 7,

Cooper, Antonie, C.R. Walker, 22.85, w:2.6. 8, Lightfoot, Vindero, JHSH,

22.86, w:2.6. 9, Newton, Delano, Doris Johnson, 22.87, w:2.6. --, Martin,

Javan, Tabernacle Bapti, DNF, w:1.8.

Boys 400 Meter Run Under 20

1, Martin, Holland, Tabernacle Bapti, 49.56, NHS. 2, Duncombe, Mikail, North

Andros Hig, 49.86, NHS. 3, Russell, Ricardo, North Andros Hig, 50.05, NHS. 4,

Knowles, Glen, S.A.C., 50.39, NHS. 5, Archer, Spencer, Westminister Col,

51.23, NHS. 6, Gomez, Michael, C.R. Walker, 51.44, NHS. 7, Williamson, Isreal,

Bishop Michael E, 52.12, NHS. --, Handfield, Lavardo, Queens College, X50.22.

--, Adderley, Rotaveio, Westminister Col, X51.87. --, Bain, Karon, Tabernacle

Bapti, X52.04. --, Octave, Wadja, C I Gibson High, X55.69.

Boys 800 Meter Run Under 20

1, Adderley, Rotaveio, Westminister Col, 1:58.35, NHS. 2, Armbrister, Philip,

St. Anne’s, 1:58.73, NHS. 3, Knowles, Glen, S.A.C., 1:59.36, NHS. 4, Rolle,

Mookie, Queens College, 1:59.81, NHS. 5, Swain, Elijah, Bishop Michael E,

2:03.72, NHS. 6, Gomez, Michael, C.R. Walker, 2:04.90, NHS. --, Augustin,

Marckensley, Moores Island, DNF.

Boys 1500 Meter Run Under 20

1, Rolle, Mookie, Queens College, 4:34.06. 2, Butler, Charles, C I Gibson

High, 4:36.53. 3, Joseph, Lhevinne, C.R. Walker, 4:39.22. 4, Hudson, Reynon,

St. Georges, 4:40.71. 5, Swain, Elijah, Bishop Michael E, 4:46.53. 6, Delva,

Odson, Westminister Col, 4:51.40. 7, McKenzie, Glenroy, C. C. Sweeting,

4:53.40. 8, Adderley, Livingston, R. M. Bailey, 4:57.14. 9, St. Louis, Terry,

C.R. Walker, 5:01.09. 10, Johnson, Lynden, S.A.C., 5:06.07. 11, Nixon, Joseph,

C. C. Sweeting, 5:06.32. 12, Lafleur, Antonio, North Andros Hig, 5:22.38. 13,

Alcenor, Ansrlet, C. V. Bethel, 5:43.22. 14, Silien, Barry, Abaco Central HI,

6:31.11.

Boys 5000 Meter Run OPEN Under 20

1, Butler, Charles, C I Gibson High, 17:41.28, NHS. 2, Joseph, Lhevinne, C.R.

Walker, 17:46.57, NHS. 3, McKenzie, Glenroy, C. C. Sweeting, 17:47.36, NHS. 4,

Jeancius, Alex, Abaco Central HI, 18:18.11, NHS. 5, Darius, Jackson, S. C.

Bootle, 18:53.34, NHS. 6, King, Mateo, St. Georges, 18:56.95. 7, Catwright,

Reagan, St. Anne’s, 19:05.59. 8, Smith, Deonte, C I Gibson High, 19:15.52. 9,

Louis, Fedlin, C.R. Walker, 19:18.40. 10, Johnson, Lynden, S.A.C., 19:36.77.

11, Beckles, Terrio, S.A.C., 20:11.37. 12, Lafleur, Antonio, North Andros Hig,

22:48.85. --, Taylor, Denari, Doris Johnson, DNF.

Boys 400 Meter Hurdles 3’0” Under 20

1, Rolle, Branson, Queens College, 52.84@, CARF. 2, Storr, Alexander, S.A.C.,

54.96, NHS. 3, Leary, Tyler, Tabernacle Bapti, 58.64, NHS. 4, Knowles,

Cameron, Queens College, 1:00.81, NHS. 5, Adderley, Michael, S.A.C., 1:01.45,

NHS. 6, King, Mateo, St. Georges, 1:01.58, NHS. 7, Miller, Ramone, C. V.

Bethel, 1:02.96, NHS. 8, Farrington, Lamon, C. V. Bethel, 1:03.64, NHS.

Boys Long Jump 3 + 3 Under 20

1, Martin, Holland, Tabernacle Bapti, 7.71m@, CARF, w:0.4 (25-03.50). 2,

ferguson, Ronald, C. V. Bethel, 6.25m, w:-1.3 (20-06.25). 3, Adderley,

Michael, S.A.C., 6.24m, w:NWI (20-05.75). 4, Lloyd, Christopher, S.A.C.,

6.23m, w:-1.7 (20-05.25). 5, Pratt, Georgio, C.R. Walker, 6.20m, w:-1.2

(20-04.25). 6, Russell, Ricardo, North Andros Hig, 6.11m, w:NWI (20-00.50). 7,

Greene, Tamar, Queens College, 5.99m, w:NWI (19-08). 8, Miller, Kimani, St.

Andrews, 5.96m, w:0.7 (19-06.75). 9, Carey, Edvaughn, C.R. Walker, 5.90m,

w:-0.1 (19-04.25). 10, Marshall, John, North Andros Hig, 5.76m, w:1.0

(18-10.75). 11, Bain, Karon, Tabernacle Bapti, 5.75m, w:-0.5 (18-10.50). 12,

Tanis, Johnny, North Eleuthera, 5.71m, w:0.2 (18-09). 13, Meadows, Brandon,

Sunland Baptist, 5.58m, w:-0.3 (18-03.75). 14, Rahming, Wrandon, C I Gibson

High, 5.56m, w:-0.5 (18-03). 15, Symonete, Kobe, Sunland Baptist, 5.33m,

w:-0.3 (17-06). 16, Exantus, Roven, Abaco Central HI, 5.06m, w:-0.2

(16-07.25). 17, Vilsin, Christopher, Abaco Central HI, 4.49m, w:NWI

(14-08.75).

Boys Triple Jump 3 + 3 Under 20

1, Greene, Tamar, Queens College, 15.45m@, CARF, w:-0.9 (50-08.25). 2, Martin,

Holland, Tabernacle Bapti, 14.78m, NHS, w:-0.9 (48-06). 3, Pratt, Georgio,

C.R. Walker, 13.58m, NHS, w:-3.4 (44-06.75). 4, Russell, Ricardo, North Andros

Hig, 13.43m, NHS, w:-2.9 (44-00.75).

Boys High Jump 1.80m; 5cms Under 20

1, Lord, Solomon, Tabernacle Bapti, 1.90m@, (6-02.75). 2, Bain, Karon,

Tabernacle Bapti, J1.90m@, (6-02.75). 3, Edgecombe, Zion, Temple, 1.80m,

(5-10.75). --, Strachan, Alfred, C.R. Walker, NH. --, Riley, Brian, Freedom

Baptist, NH. --, Turner, Janin, C.R. Walker, NH. --, Adderley, Michael,

S.A.C., NH. --, Lloyd, Christopher, S.A.C., NH.

Boys Pole Vault 2.44m; 10cms Under 20

1, Hanna, Brandon, C I Gibson High, 2.73m@, (8-11.50). 2, Johnson, Patrick, C

I Gibson High, 2.13m, (6-11.75).

Boys Shot Put 6k (3+3) Under 20

1, Jean-Jacques, Johnie, C.R. Walker, 14.36m@, NHS, (47-01.50). 2, Sands,

Raynache, C.R. Walker, 13.32m@, NHS, (43-08.50). 3, Marshall, Patrick, L. N.

Coakley, 12.66m@, NHS, (41-06.50). 4, Mackey, Ferron, Preston Albury H,

11.79m@, (38-08.25). 5, Adderley, Michael, S.A.C., 11.63m@, (38-02). 6,

Stubbs, Jervonne, Old Bight High S, 10.90m, (35-09.25). 6, Hanna, Akeem, JHSH,

10.90m, (35-09.25). 8, Johnson, Johnathan, S.A.C., 10.89m, (35-08.75). 9,

Moss, Dezario, Queens College, 10.59m, (34-09). 10, Forbes, Tye, Nassau

Christian, 10.09m, (33-01.25). 11, Roberts II, Marvin, S. C. Bootle, 9.56m,

(31-04.50). 12, Moss, Tereako, St. Georges, 9.55m, (31-04). 13, Rolle, Sirmar,

Queens College, 9.40m, (30-10.25). 14, Bonaby, Terell, Pine Forest Acad,

9.23m, (30-03.50). 15, Albury, Stafford, Moores Island, 8.82m, (28-11.25). 15,

Hinzey, Howard, St. Georges, 8.82m, (28-11.25). 17, Josus, Reno, Government

High, 8.77m, (28-09.25).

Boys Discus Throw 1.75k (3+3) Under 20

1, Mackey, Ferron, Preston Albury H, 43.24m, NHS, (141-10). 2, Jean-Jacques,

Johnie, C.R. Walker, 42.45m, NHS, (139-03). 3, Minnis, Rakeem, Doris Johnson,

37.11m, NHS, (121-09). 4, Sands, Raynache, C.R. Walker, 37.01m, NHS, (121-05).

5, Marshall, Patrick, L. N. Coakley, 34.00m, NHS, (111-06). 6, Bethel,

Deandre, S.A.C., 32.01m, NHS, (105-00). 7, Roberts II, Marvin, S. C. Bootle,

31.19m, (102-04). 8, Adderley, Michael, S.A.C., 29.65m, (97-03). 9, Hinzey,

Howard, St. Georges, 27.26m, (89-05). 10, Moss, Tereako, St. Georges, 24.57m,

(80-07). 11, Calvert, Andre, Temple, 24.22m, (79-05). 12, Stubbs, Jervonne,

Old Bight High S, 23.95m, (78-07). 13, Johnson, Dante, C. V. Bethel, 21.09m,

(69-02). 14, Archer, Stephano, C I Gibson High, 20.95m, (68-09). 15, Josus,

Reno, Government High, 19.67m, (64-06). 16, Shearer, Cameron, C I Gibson High,

18.68m, (61-03). 17, Curry, Randy, Abaco Central HI, 16.50m, (54-02).

Boys Javelin Throw 800g (3+3) Under 20

1, Wallace, Reshawn, C.R. Walker, 48.28m, NHS, (158-05). 2, Miller, Leon,

S.A.C., 47.57m, NHS, (156-01). 3, Green, Shamel, Tabernacle Bapti, 44.09m,

NHS, (144-08). 4, Miller, Shaquan, C.R. Walker, 43.24m, NHS, (141-10). 5,

Calvert, Andre, Temple, 42.89m, (140-08). 6, Richards, Tarj, S.A.C., 42.35m,

(138-11). 7, Newton, Danario, North Andros Hig, 42.19m, (138-05). 8, Dean,

Cameron, Queens College, 40.90m, (134-02). 9, Shearer, Cameron, C I Gibson

High, 35.72m, (117-02). 10, Ellis, Rumalo, Queens College, 35.53m, (116-07).

11, Curry, Randy, Abaco Central HI, 34.34m, (112-08). 12, Hinzey, Howard, St.

Georges, 34.07m, (111-09). 13, Rolle, Mandeno, Old Bight High S, 29.55m,

(96-11). 14, Mackey, Ferron, Preston Albury H, 24.29m, (79-08). 15, Josus,

Reno, Government High, 23.42m, (76-10). --, Joseph, Ralph, Nobel Preparator,

FOUL.

Boys Decathlon 1.40m; 5cms Under 20

1, Strachan, Alfred, C.R. Walker, 4761. 2, Moss, Tyson, S.A.C., 4619. 3,

Hanna, Tristen, Queens College, 4355. 4, Albury, Javon, C.R. Walker, 4200.

Decathlon: #1 Boys 100 Meter Dash Under 20 Decathlon

(w: NWI) 1, Strachan, Alfred, C.R. Walker, 11.46@. 2, Green, Shamel,

Tabernacle Bapti, 11.53@. 3, Hanna, Tristen, Queens College, 11.64@. 4, Moss,

Tyson, S.A.C., 12.26@. 5, Albury, Javon, C.R. Walker, 12.38@.

Decathlon: #2 Boys Long Jump Under 20 Decathlon

1, Hanna, Tristen, Queens College, 5.67m, w:-0.8 (18-07.25). 2, Strachan,

Alfred, C.R. Walker, 5.65m, w:0.6 (18-06.50). 3, Albury, Javon, C.R. Walker,

5.55m, w:1.6 (18-02.50). 4, Moss, Tyson, S.A.C., 4.97m, w:0.2 (16-03.75). --,

Green, Shamel, Tabernacle Bapti, FOUL.

Decathlon: #3 Boys Shot Put Under 20 Decathlon

1, Green, Shamel, Tabernacle Bapti, 12.92m@, (42-04.75). 2, Hanna, Tristen,

Queens College, 12.34m@, (40-06). 3, Moss, Tyson, S.A.C., 11.87m@, (38-11.50).

4, Albury, Javon, C.R. Walker, 10.66m, (34-11.75). 5, Strachan, Alfred, C.R.

Walker, 9.23m, (30-03.50).

Decathlon: #4 Boys High Jump Under 20 Decathlon

1, Strachan, Alfred, C.R. Walker, 1.80m, (5-10.75). 2, Hanna, Tristen, Queens

College, 1.68m, (5-06). 3, Green, Shamel, Tabernacle Bapti, 1.53m, (5-00.25).

4, Albury, Javon, C.R. Walker, 1.50m, (4-11). 4, Moss, Tyson, S.A.C., 1.50m,

(4-11).

Decathlon: #5 Boys 400 Meter Dash Under 20 Decathlon

1, Strachan, Alfred, C.R. Walker, 52.70. 2, Moss, Tyson, S.A.C., 53.56. 3,

Green, Shamel, Tabernacle Bapti, 58.13. 4, Hanna, Tristen, Queens College,

1:01.20. 5, Albury, Javon, C.R. Walker, 1:02.21.

Decathlon: #6 Boys 110 Meter Hurdles Under 20 Decathlon

(w: 2.4) 1, Strachan, Alfred, C.R. Walker, 16.42. 2, Albury, Javon, C.R.

Walker, 17.17. 3, Moss, Tyson, S.A.C., 18.46. 4, Hanna, Tristen, Queens

College, 20.54. 5, Green, Shamel, Tabernacle Bapti, 20.55.

Decathlon: #7 Boys Discus Throw Under 20 Decathlon

1, Moss, Tyson, S.A.C., 31.49m, (103-04). 2, Green, Shamel, Tabernacle Bapti,

25.42m, (83-05). 3, Albury, Javon, C.R. Walker, 25.17m, (82-07). 4, Hanna,

Tristen, Queens College, 24.69m, (81-00). 5, Strachan, Alfred, C.R. Walker,

14.68m, (48-02).

Decathlon: #8 Boys Pole Vault Under 20 Decathlon

1, Hanna, Tristen, Queens College, 2.63m@, (8-07.50). 2, Strachan, Alfred,

C.R. Walker, 2.43m, (7-11.50). 3, Moss, Tyson, S.A.C., 2.23m, (7-03.75). 4,

Albury, Javon, C.R. Walker, 2.03m, (6-08). --, Green, Shamel, Tabernacle

Bapti, NH.

Decathlon: #9 Boys Javelin Throw Under 20 Decathlon

1, Albury, Javon, C.R. Walker, 41.64m, (136-07). 2, Hanna, Tristen, Queens

College, 40.16m, (131-09). 3, Moss, Tyson, S.A.C., 31.10m, (102-00). 4,

Strachan, Alfred, C.R. Walker, 23.88m, (78-04).

Decathlon: #10 Boys 1500 Meter Run Under 20 Decathlon

1, Moss, Tyson, S.A.C., 5:06.93. 2, Strachan, Alfred, C.R. Walker, 5:24.70. 3,

Albury, Javon, C.R. Walker, 5:54.49. 4, Hanna, Tristen, Queens College,

6:15.63.

Boys 3000 Meter Steeplechase Under 20

1, Butler, Charles, C I Gibson High, 11:25.07. 2, Joseph, Lhevinne, C.R.

Walker, 11:35.10. 3, Bastian, Brandon, Westminister Col, 11:46.69. 4,

Jeancius, Alex, Abaco Central HI, 11:46.95. 5, St. Louis, Terry, C.R. Walker,

12:01.13. 6, Rolle, Simon, C. C. Sweeting, 12:08.83. 7, Major, Kelvin, C. V.

Bethel, 12:45.87. 8, Williams, Cecil, C. C. Sweeting, 12:59.88. 9, Smith,

Deonte, C I Gibson High, 13:00.06.

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment