0

Official Results: 28th National High School Track & Field Championships

STUDENTS compete in 28th Annual National High School Track & Field Championships at Thomas A Robinson National Stadium.                                                                                
                                                                                                                                                                                Photo: Shawn Hanna/Tribune Staff

STUDENTS compete in 28th Annual National High School Track & Field Championships at Thomas A Robinson National Stadium. Photo: Shawn Hanna/Tribune Staff

• Here’s a look at the official results of the Ministry of Youth Sports & Culture’s 28th Annual National High School Track & Field Championships:

Girls 3000M Run OPEN Under 20

1, Thompson, Gabriella, S.A.C., 12:37.38, NHS. 2, Boothe, Delicia, Sister Mary Patr, 13:04.81, NHS. 3, Camille, Lovena, C I Gibson High, 13:22.69. 4, Smith, Derenique, South Andros Hig, 13:41.24. 5, Moss, Jasonique, Queens College, 13:41.88. 6, Smith, Dereka, South Andros Hig, 13:58.59. 7, Hudson, Vernecia, C.R. Walker, 14:55.56. 8, Liu, Zenaz, S.A.C., 15:25.75. 9, Miller, Jamila, St. Georges, 15:25.94. --, Mackey, Tamia, C.R. Walker, DNF.

Girls 400M Hurdles 2’6” Under 20

1, Wilson, Kimona, Queens College, 1:03.90, NHS. 2, Smith, Chelsea, S.A.C., 1:05.56, NHS. 3, Adderely, Latevia, Bishop Michael E, 1:05.87, NHS. 4, Jayawardana, Dajonae, Bishop Michael E, 1:10.16. 5, Miller, Carlya, S.A.C., 1:16.02. 6, Mackey, Tamia, C.R. Walker, 1:18.09. 7, Rolle, Althea, C.R. Walker, 1:18.22. 8, Evans, Rachel, R. M. Bailey, 1:31.99.

Girls Long Jump 3 + 3 Under 20

1, Moss, Daejha, Queens College, 5.61m@, NHS, w:-3.2 (18-05). 2, Sweeting, India, Queens College, 4.69m, w:-4.1 (15-04.75). 3, Hepburn, Miracle, C. V. Bethel, 4.39m, w:-2.5 (14-05). 4, Adderly, Vinajah, S.A.C., 4.34m, w:-3.9 (14-03). 5, Huyler, Destiny, Bishop Michael E, 4.02m, w:-1.7 (13-02.25). 6, McKenzie, Nakoa, C.R. Walker, 3.81m, w:-1.3 (12-06). 7, McKinney, Carleane, Government High, 3.74m, w:-2.2 (12-03.25). 8, Rolle, Precious, C.R. Walker, 3.48m, w:-2.3 (11-05). 9, Wright, Raneesha, Abaco Central HI, 3.45m, w:-2.7 (11-04). 10, Jones, Lezlia, St. Georges, 3.16m, w:-1.4 (10-04.50).

Girls Triple Jump 3 + 3 Under 20

1, Moss, Daejha, Queens College, 11.42m, NHS, w:0.6 (37-05.75). 2, Cartwright, Denisha, Temple, 10.61m, NHS, w:0.5 (34-09.75). 3, Sweeting, India, Queens College, 10.32m, NHS, w:1.0 (33-10.25). 4, Adderly, Vinajah, S.A.C., 10.28m, NHS, w:0.3 (33-08.75). 5, Adderly, Nyesha, Tabernacle Bapti, 9.61m, w:1.2 (31-06.50). 6, Wright, Raneesha, Abaco Central HI, 9.29m, w:1.3 (30-05.75). 7, Jones, Lezlia, St. Georges, 9.07m, w:0.1 (29-09.25). --, Colebrook, Ranieshia, S.A.C., FOUL.

Girls High Jump 1.37m; 5cms Under 20

1, Moss, Daejha, Queens College, 1.67m@, NHS, (5-05.75). 2, Anderson, Doniesha, S.A.C., J1.67m@, NHS, (5-05.75). 3, Sweeting, India, Queens College, 1.52m, (4-11.75). 4, Cartwright, Denisha, Temple, 1.47m, (4-09.75). --, Clearly, Monica, C I Gibson High, NH. --, Rancy, Olivia, C.R. Walker, NH. --, Hepburn, Miracle, C. V. Bethel, NH. --, Collie, Davana, S.A.C., NH. --, Darling, Basinique, C.R. Walker, NH.

Girls Shot Put 4k (3+3) Under 20

1, Hanna, Tiffany, S.A.C., 11.76m@, NHS, (38-07). 2, Russell, Mechael, S.A.C., 9.72m, (31-10.75). 3, Armaly, Tania, JHSH, 8.26m, (27-01.25). 4, Braynen, Latavia, C I Gibson High, 8.10m, (26-07). 5, Petty, Destinee, C.R. Walker, 7.82m, (25-08). 6, Johnson, Rose, C I Gibson High, 7.51m, (24-07.75). 7, Northe, Shanley, C. V. Bethel, 7.33m, (24-00.75). 8, Curtis, Marvia, Doris Johnson, 6.79m, (22-03.50). 9, Curry, Daneisha, Tabernacle Bapti, 6.50m, (21-04). 10, Emmanuel, Wesnique, Old Bight High S, 6.43m, (21-01.25). --, Stubbs, Anya, Preston Albury H, ND.

Girls Discus Throw 1k (3+3) Under 20

1, Hanna, Tiffany, S.A.C., 39.06m@, NHS, (128-02). 2, Russell, Mechael, S.A.C., 27.83m, NHS, (91-04). 3, Braynen, Latavia, C I Gibson High, 23.21m, (76-02). 4, Floyd, Manervia, C.R. Walker, 20.71m, (67-11). 5, Cooper, Donnique, Queens College, 19.75m, (64-09). 6, Johnson, Rose, C I Gibson High, 19.09m, (62-07). 7, Major, Eltisha, C.R. Walker, 18.83m, (61-09). 8, Curtis, Marvia, Doris Johnson, 16.40m, (53-10). 9, Thompson, Falkeshia, Agape Christian, 14.66m, (48-01). 10, Emmanuel, Wesnique, Old Bight High S, 12.34m, (40-06). 11, Nesbitt, Jaquell, Abaco Central HI, 10.39m, (34-01).

Girls Javelin Throw 600g (3+3) U-20

1, Wilson, Kimona, Queens College, 33.12m@, NHS, (108-08). 2, Russell, Mechael, S.A.C., 26.86m, (88-01). 3, McKinney, Kyra, S.A.C., 22.00m, (72-02). 4, Major, Eltisha, C.R. Walker, 21.74m, (71-04). 5, Thelamour, Janae, C.R. Walker, 21.73m, (71-03). 6, Penn, Sarah, C I Gibson High, 20.82m, (68-04). 7, Nesbitt, Jaquell, Abaco Central HI, 16.57m, (54-04). 8, Philius, Roskerline, C I Gibson High, 15.10m, (49-06). 9, Emmanuel, Wesnique, Old Bight High S, 15.03m, (49-04).

Girls Heptathlon OPEN Under 20

1, Wilson, Kimona, Queens College, 3997.00@. 2, Pinder, Hiltranioque, Eight Mile Rock, 3735.00@. 3, Thelamour, Janae, C.R. Walker, 1718.00. 4, Darling, Basinique, C.R. Walker, 1496.00.

Heptathlon: #1 Girls 100 Meter Hurdles

Under 20 Heptathlon

(w: 2.9) 1, Wilson, Kimona, Queens College, 16.13. 2, Pinder, Hiltranioque, Eight Mile Rock, 16.24. 3, Thelamour, Janae, C.R. Walker, 21.13. 4, Darling, Basinique, C.R. Walker, 21.30.

Heptathlon: #2 Girls High Jump

Under 20 Heptathlon

1, Pinder, Hiltranioque, Eight Mile Rock, 1.55m@, (5-01). 2, Wilson, Kimona, Queens College, 1.43m, (4-08.25). 3, Darling, Basinique, C.R. Walker, 1.25m, (4-01.25). 3, Thelamour, Janae, C.R. Walker, 1.25m, (4-01.25).

Heptathlon: #3 Girls Shot Put

Under 20 Heptathlon

1, Wilson, Kimona, Queens College, 8.12m, (26-07.75). 2, Thelamour, Janae, C.R. Walker, 6.81m, (22-04.25). 3, Pinder, Hiltranioque, Eight Mile Rock, 6.57m, (21-06.75). 4, Darling, Basinique, C.R. Walker, 4.53m, (14-10.50).

Heptathlon: #4 Girls 200 Meter Dash

Under 20 Heptathlon

(w: 1.4) 1, Wilson, Kimona, Queens College, 26.30@. 2, Pinder, Hiltranioque, Eight Mile Rock, 26.43@. 3, Thelamour, Janae, C.R. Walker, 31.03. 4, Darling, Basinique, C.R. Walker, 32.79.

Heptathlon: #5 Girls Long Jump

Under 20 Heptathlon

1, Pinder, Hiltranioque, Eight Mile Rock, 4.82m@, w:-1.1 (15-09.75). 2, Wilson, Kimona, Queens College, 4.77m, w:0.2 (15-07.75). 3, Thelamour, Janae, C.R. Walker, 3.86m, w:-1.1 (12-08). 4, Darling, Basinique, C.R. Walker, 3.64m, w:-0.9 (11-11.50).

Heptathlon: #6 Girls Javelin Throw

Under 20 Heptathlon

1, Wilson, Kimona, Queens College, 32.93m@, (108-00). 2, Pinder, Hiltranioque, Eight Mile Rock, 16.60m, (54-05). 3, Darling, Basinique, C.R. Walker, 10.45m, (34-03). 3, Thelamour, Janae, C.R. Walker, 10.45m, (34-03).

Heptathlon: #7 Girls 800M Run

Under 20 Heptathlon

1, Pinder, Hiltranioque, Eight Mile Rock, 2:40.54. 2, Wilson, Kimona, Queens College, 2:42.26. 3, Darling, Basinique, C.R. Walker, 3:35.32. 4, Thelamour, Janae, C.R. Walker, 3:58.80.

Boys 110M Hurdles 3’6” Under 20

(w: 0.9) 1, Mott, Tavonte, S.A.C., 14.26, NHS. 2, Storr, Alexander, S.A.C., 14.59, NHS. 3, Edwards, Brentan, Queens College, 15.67. 4, Knowles, Cameron, Queens College, 15.82. 5, Hanna, Brandon, C I Gibson High, 15.93. 6, Albury, Javon, C.R. Walker, 19.09.

Boys 100M Dash Under 20

1, Martin, Javan, Tabernacle Bapti, 10.50, CARF, w:1.8. 2, Smith, Johnathan, Tabernacle Bapti, 10.86, NHS, w:1.8. 3, Knowles, Pearlajio, Doris Johnson, 10.95, NHS, w:1.8. 4, Simmons, Vincent, C.R. Walker, 11.10, w:1.8. 5, Newton, Delano, Doris Johnson, 11.13, w:1.8. 6, Cooper, Antonie, C.R. Walker, 11.23, w:1.8. 7, Darling, Rashad, ST John’s, 11.49, w:1.8. 8, Storr, Alexander, S.A.C., 11.86, w:1.8. --, Culmer, Javaughn, C. V. Bethel, X11.22, w:1.9. --, Humes, Cruz, Bishop Michael E, X11.31, w:1.9. --, Edwards, Brentan, Queens College, X11.35, w:1.9. --, Rolle, Dacoda, Government High, X11.38, w:1.9. --, Saunders, Cyrique, ST John’s, X11.41, w:1.9.

Boys 200M Dash Under 20

1, Mott, Tavonte, S.A.C., 21.65, NHS, w:1.8. 2, Dean, Karon, C I Gibson High, 22.36, NHS, w:1.8. 3, Simmons, Vincent, C.R. Walker, 22.44, NHS, w:1.8. 4, Octave, Wadja, C I Gibson High, 22.59, w:1.8. 5, Knowles, Pearlajio, Doris Johnson, 22.59, w:2.6. 6, Marshall, Dauran, St. Anne’s, 22.64, w:2.6. 7, Cooper, Antonie, C.R. Walker, 22.85, w:2.6. 8, Lightfoot, Vindero, JHSH, 22.86, w:2.6. 9, Newton, Delano, Doris Johnson, 22.87, w:2.6. --, Martin, Javan, Tabernacle Bapti, DNF, w:1.8.

Boys 400M Run Under 20

1, Martin, Holland, Tabernacle Bapti, 49.56, NHS. 2, Duncombe, Mikail, North Andros Hig, 49.86, NHS. 3, Russell, Ricardo, North Andros Hig, 50.05, NHS. 4, Knowles, Glen, S.A.C., 50.39, NHS. 5, Archer, Spencer, Westminister Col, 51.23, NHS. 6, Gomez, Michael, C.R. Walker, 51.44, NHS. 7, Williamson, Isreal, Bishop Michael E, 52.12, NHS. --, Handfield, Lavardo, Queens College, X50.22. --, Adderley, Rotaveio, Westminister Col, X51.87. --, Bain, Karon, Tabernacle Bapti, X52.04. --, Octave, Wadja, C I Gibson High, X55.69.

Boys 800M Run Under 20

1, Adderley, Rotaveio, Westminister Col, 1:58.35, NHS. 2, Armbrister, Philip, St. Anne’s, 1:58.73, NHS. 3, Knowles, Glen, S.A.C., 1:59.36, NHS. 4, Rolle, Mookie, Queens College, 1:59.81, NHS. 5, Swain, Elijah, Bishop Michael E, 2:03.72, NHS. 6, Gomez, Michael, C.R. Walker, 2:04.90, NHS. --, Augustin, Marckensley, Moores Island, DNF.

Boys 1500M Run Under 20

1, Rolle, Mookie, Queens College, 4:34.06. 2, Butler, Charles, C I Gibson High, 4:36.53. 3, Joseph, Lhevinne, C.R. Walker, 4:39.22. 4, Hudson, Reynon, St. Georges, 4:40.71. 5, Swain, Elijah, Bishop Michael E, 4:46.53. 6, Delva, Odson, Westminister Col, 4:51.40. 7, McKenzie, Glenroy, C. C. Sweeting, 4:53.40. 8, Adderley, Livingston, R. M. Bailey, 4:57.14. 9, St. Louis, Terry, C.R. Walker, 5:01.09. 10, Johnson, Lynden, S.A.C., 5:06.07. 11, Nixon, Joseph, C. C. Sweeting, 5:06.32. 12, Lafleur, Antonio, North Andros Hig, 5:22.38. 13, Alcenor, Ansrlet, C. V. Bethel, 5:43.22. 14, Silien, Barry, Abaco Central HI, 6:31.11.

Boys 5000M Run OPEN Under 20

1, Butler, Charles, C I Gibson High, 17:41.28, NHS. 2, Joseph, Lhevinne, C.R. Walker, 17:46.57, NHS. 3, McKenzie, Glenroy, C. C. Sweeting, 17:47.36, NHS. 4, Jeancius, Alex, Abaco Central HI, 18:18.11, NHS. 5, Darius, Jackson, S. C. Bootle, 18:53.34, NHS. 6, King, Mateo, St. Georges, 18:56.95. 7, Catwright, Reagan, St. Anne’s, 19:05.59. 8, Smith, Deonte, C I Gibson High, 19:15.52. 9, Louis, Fedlin, C.R. Walker, 19:18.40. 10, Johnson, Lynden, S.A.C., 19:36.77. 11, Beckles, Terrio, S.A.C., 20:11.37. 12, Lafleur, Antonio, North Andros Hig, 22:48.85. --, Taylor, Denari, Doris Johnson, DNF.

Boys 400M Hurdles 3’0” Under 20

1, Rolle, Branson, Queens College, 52.84@, CARF. 2, Storr, Alexander, S.A.C., 54.96, NHS. 3, Leary, Tyler, Tabernacle Bapti, 58.64, NHS. 4, Knowles, Cameron, Queens College, 1:00.81, NHS. 5, Adderley, Michael, S.A.C., 1:01.45, NHS. 6, King, Mateo, St. Georges, 1:01.58, NHS. 7, Miller, Ramone, C. V. Bethel, 1:02.96, NHS. 8, Farrington, Lamon, C. V. Bethel, 1:03.64, NHS.

Boys Long Jump 3 + 3 Under 20

1, Martin, Holland, Tabernacle Bapti, 7.71m@, CARF, w:0.4 (25-03.50). 2, Ferguson, Ronald, C. V. Bethel, 6.25m, w:-1.3 (20-06.25). 3, Adderley, Michael, S.A.C., 6.24m, w:NWI (20-05.75). 4, Lloyd, Christopher, S.A.C., 6.23m, w:-1.7 (20-05.25). 5, Pratt, Georgio, C.R. Walker, 6.20m, w:-1.2 (20-04.25). 6, Russell, Ricardo, North Andros Hig, 6.11m, w:NWI (20-00.50). 7, Greene, Tamar, Queens College, 5.99m, w:NWI (19-08). 8, Miller, Kimani, St. Andrews, 5.96m, w:0.7 (19-06.75). 9, Carey, Edvaughn, C.R. Walker, 5.90m, w:-0.1 (19-04.25). 10, Marshall, John, North Andros Hig, 5.76m, w:1.0 (18-10.75). 11, Bain, Karon, Tabernacle Bapti, 5.75m, w:-0.5 (18-10.50). 12, Tanis, Johnny, North Eleuthera, 5.71m, w:0.2 (18-09). 13, Meadows, Brandon, Sunland Baptist, 5.58m, w:-0.3 (18-03.75). 14, Rahming, Wrandon, C I Gibson High, 5.56m, w:-0.5 (18-03). 15, Symonete, Kobe, Sunland Baptist, 5.33m, w:-0.3 (17-06). 16, Exantus, Roven, Abaco Central HI, 5.06m, w:-0.2 (16-07.25). 17, Vilsin, Christopher, Abaco Central HI, 4.49m, w:NWI (14-08.75).

Boys Triple Jump 3 + 3 Under 20

1, Greene, Tamar, Queens College, 15.45m@, CARF, w:-0.9 (50-08.25). 2, Martin, Holland, Tabernacle Bapti, 14.78m, NHS, w:-0.9 (48-06). 3, Pratt, Georgio, C.R. Walker, 13.58m, NHS, w:-3.4 (44-06.75). 4, Russell, Ricardo, North Andros Hig, 13.43m, NHS, w:-2.9 (44-00.75).

Boys High Jump 1.80m; 5cms Under 20

1, Lord, Solomon, Tabernacle Bapti, 1.90m@, (6-02.75). 2, Bain, Karon, Tabernacle Bapti, J1.90m@, (6-02.75). 3, Edgecombe, Zion, Temple, 1.80m, (5-10.75). --, Strachan, Alfred, C.R. Walker, NH. --, Riley, Brian, Freedom Baptist, NH. --, Turner, Janin, C.R. Walker, NH. --, Adderley, Michael, S.A.C., NH. --, Lloyd, Christopher, S.A.C., NH.

Boys Pole Vault 2.44m; 10cms Under 20

1, Hanna, Brandon, C I Gibson High, 2.73m@, (8-11.50). 2, Johnson, Patrick, C I Gibson High, 2.13m, (6-11.75).

Boys Shot Put 6k (3+3) Under 20

1, Jean-Jacques, Johnie, C.R. Walker, 14.36m@, NHS, (47-01.50). 2, Sands, Raynache, C.R. Walker, 13.32m@, NHS, (43-08.50). 3, Marshall, Patrick, L. N. Coakley, 12.66m@, NHS, (41-06.50). 4, Mackey, Ferron, Preston Albury H, 11.79m@, (38-08.25). 5, Adderley, Michael, S.A.C., 11.63m@, (38-02). 6, Stubbs, Jervonne, Old Bight High S, 10.90m, (35-09.25). 6, Hanna, Akeem, JHSH, 10.90m, (35-09.25). 8, Johnson, Johnathan, S.A.C., 10.89m, (35-08.75). 9, Moss, Dezario, Queens College, 10.59m, (34-09). 10, Forbes, Tye, Nassau Christian, 10.09m, (33-01.25). 11, Roberts II, Marvin, S. C. Bootle, 9.56m, (31-04.50). 12, Moss, Tereako, St. Georges, 9.55m, (31-04). 13, Rolle, Sirmar, Queens College, 9.40m, (30-10.25). 14, Bonaby, Terell, Pine Forest Acad, 9.23m, (30-03.50). 15, Albury, Stafford, Moores Island, 8.82m, (28-11.25). 15, Hinzey, Howard, St. Georges, 8.82m, (28-11.25). 17, Josus, Reno, Government High, 8.77m, (28-09.25).

Boys Discus Throw 1.75k (3+3) U-20

1, Mackey, Ferron, Preston Albury H, 43.24m, NHS, (141-10). 2, Jean-Jacques, Johnie, C.R. Walker, 42.45m, NHS, (139-03). 3, Minnis, Rakeem, Doris Johnson, 37.11m, NHS, (121-09). 4, Sands, Raynache, C.R. Walker, 37.01m, NHS, (121-05). 5, Marshall, Patrick, L. N. Coakley, 34.00m, NHS, (111-06). 6, Bethel, Deandre, S.A.C., 32.01m, NHS, (105-00). 7, Roberts II, Marvin, S. C. Bootle, 31.19m, (102-04). 8, Adderley, Michael, S.A.C., 29.65m, (97-03). 9, Hinzey, Howard, St. Georges, 27.26m, (89-05). 10, Moss, Tereako, St. Georges, 24.57m, (80-07). 11, Calvert, Andre, Temple, 24.22m, (79-05). 12, Stubbs, Jervonne, Old Bight High S, 23.95m, (78-07). 13, Johnson, Dante, C. V. Bethel, 21.09m, (69-02). 14, Archer, Stephano, C I Gibson High, 20.95m, (68-09). 15, Josus, Reno, Government High, 19.67m, (64-06). 16, Shearer, Cameron, C I Gibson High, 18.68m, (61-03). 17, Curry, Randy, Abaco Central HI, 16.50m, (54-02).

Boys Javelin Throw 800g (3+3) U-20

1, Wallace, Reshawn, C.R. Walker, 48.28m, NHS, (158-05). 2, Miller, Leon, S.A.C., 47.57m, NHS, (156-01). 3, Green, Shamel, Tabernacle Bapti, 44.09m, NHS, (144-08). 4, Miller, Shaquan, C.R. Walker, 43.24m, NHS, (141-10). 5, Calvert, Andre, Temple, 42.89m, (140-08). 6, Richards, Tarj, S.A.C., 42.35m, (138-11). 7, Newton, Danario, North Andros Hig, 42.19m, (138-05). 8, Dean, Cameron, Queens College, 40.90m, (134-02). 9, Shearer, Cameron, C I Gibson High, 35.72m, (117-02). 10, Ellis, Rumalo, Queens College, 35.53m, (116-07). 11, Curry, Randy, Abaco Central HI, 34.34m, (112-08). 12, Hinzey, Howard, St. Georges, 34.07m, (111-09). 13, Rolle, Mandeno, Old Bight High S, 29.55m, (96-11). 14, Mackey, Ferron, Preston Albury H, 24.29m, (79-08). 15, Josus, Reno, Government High, 23.42m, (76-10). --, Joseph, Ralph, Nobel Preparator, FOUL.

Boys Decathlon 1.40m; 5cms Under 20

1, Strachan, Alfred, C.R. Walker, 4761. 2, Moss, Tyson, S.A.C., 4619. 3, Hanna, Tristen, Queens College, 4355. 4, Albury, Javon, C.R. Walker, 4200.

Decathlon: #1 Boys 100M Dash

Under 20 Decathlon

(w: NWI) 1, Strachan, Alfred, C.R. Walker, 11.46@. 2, Green, Shamel, Tabernacle Bapti, 11.53@. 3, Hanna, Tristen, Queens College, 11.64@. 4, Moss, Tyson, S.A.C., 12.26@. 5, Albury, Javon, C.R. Walker, 12.38@.

Decathlon: #2 Boys Long Jump

Under 20 Decathlon

1, Hanna, Tristen, Queens College, 5.67m, w:-0.8 (18-07.25). 2, Strachan, Alfred, C.R. Walker, 5.65m, w:0.6 (18-06.50). 3, Albury, Javon, C.R. Walker, 5.55m, w:1.6 (18-02.50). 4, Moss, Tyson, S.A.C., 4.97m, w:0.2 (16-03.75). --, Green, Shamel, Tabernacle Bapti, FOUL.

Decathlon: #3 Boys Shot Put

Under 20 Decathlon

1, Green, Shamel, Tabernacle Bapti, 12.92m@, (42-04.75). 2, Hanna, Tristen, Queens College, 12.34m@, (40-06). 3, Moss, Tyson, S.A.C., 11.87m@, (38-11.50). 4, Albury, Javon, C.R. Walker, 10.66m, (34-11.75). 5, Strachan, Alfred, C.R. Walker, 9.23m, (30-03.50).

Decathlon: #4 Boys High Jump

Under 20 Decathlon

1, Strachan, Alfred, C.R. Walker, 1.80m, (5-10.75). 2, Hanna, Tristen, Queens College, 1.68m, (5-06). 3, Green, Shamel, Tabernacle Bapti, 1.53m, (5-00.25). 4, Albury, Javon, C.R. Walker, 1.50m, (4-11). 4, Moss, Tyson, S.A.C., 1.50m, (4-11).

Decathlon: #5 Boys 400M Dash

Under 20 Decathlon

1, Strachan, Alfred, C.R. Walker, 52.70. 2, Moss, Tyson, S.A.C., 53.56. 3, Green, Shamel, Tabernacle Bapti, 58.13. 4, Hanna, Tristen, Queens College, 1:01.20. 5, Albury, Javon, C.R. Walker, 1:02.21.

Decathlon: #6 Boys 110M Hurdles

Under 20 Decathlon

(w: 2.4) 1, Strachan, Alfred, C.R. Walker, 16.42. 2, Albury, Javon, C.R. Walker, 17.17. 3, Moss, Tyson, S.A.C., 18.46. 4, Hanna, Tristen, Queens College, 20.54. 5, Green, Shamel, Tabernacle Bapti, 20.55.

Decathlon: #7 Boys Discus Throw

Under 20 Decathlon

1, Moss, Tyson, S.A.C., 31.49m, (103-04). 2, Green, Shamel, Tabernacle Bapti, 25.42m, (83-05). 3, Albury, Javon, C.R. Walker, 25.17m, (82-07). 4, Hanna, Tristen, Queens College, 24.69m, (81-00). 5, Strachan, Alfred, C.R. Walker, 14.68m, (48-02).

Decathlon: #8 Boys Pole Vault

Under 20 Decathlon

1, Hanna, Tristen, Queens College, 2.63m@, (8-07.50). 2, Strachan, Alfred, C.R. Walker, 2.43m, (7-11.50). 3, Moss, Tyson, S.A.C., 2.23m, (7-03.75). 4, Albury, Javon, C.R. Walker, 2.03m, (6-08). --, Green, Shamel, Tabernacle Bapti, NH.

Decathlon: #9 Boys Javelin Throw

Under 20 Decathlon

1, Albury, Javon, C.R. Walker, 41.64m, (136-07). 2, Hanna, Tristen, Queens College, 40.16m, (131-09). 3, Moss, Tyson, S.A.C., 31.10m, (102-00). 4, Strachan, Alfred, C.R. Walker, 23.88m, (78-04).

Decathlon: #10 Boys 1500M Run

Under 20 Decathlon

1, Moss, Tyson, S.A.C., 5:06.93. 2, Strachan, Alfred, C.R. Walker, 5:24.70. 3, Albury, Javon, C.R. Walker, 5:54.49. 4, Hanna, Tristen, Queens College, 6:15.63.

Boys 3000 Meter Steeplechase U-20

1, Butler, Charles, C I Gibson High, 11:25.07. 2, Joseph, Lhevinne, C.R. Walker, 11:35.10. 3, Bastian, Brandon, Westminister Col, 11:46.69. 4, Jeancius, Alex, Abaco Central HI, 11:46.95. 5, St. Louis, Terry, C.R. Walker, 12:01.13. 6, Rolle, Simon, C. C. Sweeting, 12:08.83. 7, Major, Kelvin, C. V. Bethel, 12:45.87. 8, Williams, Cecil, C. C. Sweeting, 12:59.88. 9, Smith, Deonte, C I Gibson High, 13:00.06.

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment