0

Triathlon Champions Are Crowned At Jaws Beach

Men's overall winner Jorge Marcos and women's overall winner Anna Zywiolek.

Men's overall winner Jorge Marcos and women's overall winner Anna Zywiolek.

JORGE Marcos and Anna Zywiolek became the first champions crowned in the Bahamas Triathlon Association’s National Champions for Triathlon in the sprint distance over the weekend.

Marcos was the overall male winner in a time of 1:03:49 followed by Mark Dietrich and Simone Bertoldo. For the women, it was Zywiolek in a time of 1:09:13 followed by Julie Salas and Sarah Kennedy.

The BTA hosted its first National Championships which included age groups from 8-and-under up to 70-and-over. The event was held on Sunday at Jaws Beach.

For ages 16 and over it was a sprint distance which consists of a 750-metre swim, 20-kilometre bike ride and a 5-kilometre run. The other events included 13-15, 11-12, 9-10 and the 8-and-under Splash and Dash, all which consisted of different distances. Relays were also included in the event - all male, all female and the mixed gender categories. The winners in the All Male category were ‘Worth A Tri’ (Tristan Russell – swim, Kelly Kramp – bike and Jason Maynard – run).

All Female winners were ‘Splash, Flash and Dash’ (Carrie Saidi – swim, Viviane Profit – bike and Sarah Chemaly – run) and the Mixed Category winners were ‘Just Tri It’ (Gigi Eneas – swim, Andrew Cates – bike and Carmen Vargas – run).

Overall the event saw over 100 participants in this growing sport in The Bahamas. This event also served as a qualifier for the Caribbean Championships which will be held in Miami on May 20 and also for CARIFTA, which will be held in September in Tobago.

The top five finishers in the Think Simple Junior Triathlon Championships - age groups 16-19, 13-15 and 11-12 all qualified for CARIFTA.

This will be the second year for CARIFTA Triathlon and Aquathlon Championships - the first one was held in Barbados last year - of which the Bahamas was a part of the inaugural event.

“The BTA would like to thank all of our sponsors for a great event, Aliv, Think Simple, Senor Frogs, Powerade, Go Ahead, Golden Wings Charter, Mystery Shopper, Cycles Unlimited, Doctor’s Hospital, Bahamas Waste and Evolve Functional Fitness.”

SEE results on PAGE 8

FINAL RESULTS

Junior Age-Group

Male Age Group 1-8

Name Age Time Position

Trace Russell 8 7.31 1st

Balthazar Sachs 7 8:11 2nd

Callum Pritchard 8 8:21 3rd

Mirko Gervasini 8 8:34 4th

Noah Richardson 8 8:36 5th

Male Age Group 9-10

Malcolm Menzies 10 21:48 1st

Jack Boals 10 22:44 2nd

Felix Sachs 10 23:21 3rd

Sean Hirt 10 25:51 4th

Male Age Group 11-12

Matthew Reid 12 24:33 1st

Jordan Cheetham 11 25:40 2nd

Zane Munro 11 28:39 3rd

Enea Gervasini 11 31:30 4th

Robert Holcombe 11 32:22 5th

Male Age Group 13-15

Oliver Townend 15 37:23 1st

Jayden Wright 13 39:41 2nd

Jessie Zywiolek 13 45:22 3rd

Noah Roach 13 48:10 4th

Jason Cates 13 49:12 5th

Female Age Group 1-8

Emma Johnston 8 7:38 1st

Taylor Knowles 8 7:38 2nd

Ellie Laslop 7 9:17 3rd

Matilda Robertson 6 11:02 4th

Female Age Group 9-10

Soifia Reid 10 24:20 1st

Millie Beukes 9 25:34 2nd

Issa Bournas 9 27:14 3rd

Chloe Negri 10 31:19 4th

Female Age Group 11-12

Kami Roach 12 26:21 1st

Erin Pritchard 11 29:02 2nd

Taliyah Bowe 11 36:03 3rd

Anjaleah Knowles 11 36:05 4th

Julia Hirt 12 36:23 5th

Adult Triathlon – 750m Swim/20K Bike/5K Run

Name Age Time Swim Bike Run Position

Male Age Group 1-19

Benjamin Derbyshire 17 1:10:14 13:02 35:11 20:51 1st

Jacob Roach 17 1:25:52 9:28 39:23 35:15 2nd

Male Age Group 20-29

Thomas Sassier 29 1:22.13 15:20 37:32 26:24 2nd

Justin Higgs 25 1:29:01 16:22 43:29 26:51 3rd

Male Age Group 30-39

Jorge Marcos 33 1:03:49 10:19 31:30 21:04 1st

Mark Dietrich 39 1:04:37 11:27 31:47 20:30 2nd

Daniel Belton 35 1:10:53 13:02 35:02 21:26 3rd

Gregory Michelier 38 1:12:28 12:53 33:54 23:55 4th

Neil Morada 37 16:15 16:15 32:20 22:57 5th

Male Age Group 40-49

Simone Bertoldo 42 1:04:55 11:46 31:07 21:09 1st

Gustavo Mery 45 1:06:21 13:02 31:51 20:06 2nd

Cameron Roach 40 1:08:23 10:20 34:07 22:52 3rd

James Nottage 49 1:09:31 13:08 31:44 23:12 4th

Sean Andrews 41 1:10:09 11:19 33:16 24:25 5th

Simon Townend 49 1:10:26 12:19 32:37 23:58 6th

Chris Wright 44 1:12:46 13:06 34:55 23:32 7th

Andrew White 48 1:13:59 13:07 35:15 23:22 8th

Ragil Cordova 46 1:14:16 16:12 32:50 24:16 9th

Benjamin Craig-Cameron 45 1:14:48 15:07 33:15 24:45 10th

Jonathan Pendlebury 40 1:18:22 15:38 37:22 23:31 11th

Gunnar Sachs 47 1:22:13 15:05 38:14 25:02 12th

Jose Cecil Magno 42 1:30:32 15:40 39:31 32:52 13th

Peter Straker 42 1:30:32 15:40 39:31 32:52 14th

Honey Almoite 46 1:33:26 23:08 37:26 29:59 15th

Male Age Group 50-59

Mark Holowesko 58 1:07:10 11:30 30:27 24:11 1st

Mark Davies 58 1:11:16 11:46 32:19 25:44 2nd

Arturo Salas 53 1:11:42 14:24 31:57 23:50 3rd

Gerald Wathen 57 1:13:05 14:24 32:48 24:56 4th

Thomas Gottberg 50 1:15:58 16:19 34:09 23:43 5th

Peter Tynes 57 1:24:24 17:45 1:16 34:28 30:03 6th

Male Age Group 60-69

Mario Carey 60 1:17:41 12:10 36:27 27:28 1st

Gregory Lowe 64 1:29:34 15:57 41:45 28:24 2nd

Jeffrey Robertson 66 1:29:53 17:20 37:20 33:23 3rd

Herman Cayaban 65 1:46:07 21:54 45:17 34:33 4th

Male Age Group 70-99

Christopher Baker 73 1:37:24 19:40 44:27 30:57 1st

Female Age Group 30-39

Anna Zywiolek 38 1:09:13 12:08 32:01 23:11 1st

Sarah Kennedy 37 1:14:58 13:05 35:46 24:03 2nd

Elizabeth Shaddock 38 1:18:18 14:12 37:25 25:22 3rd

Linzi Knowles Belton 34 1:42:16 13:22 49:25 35:35 4th

Female 40-49

Julie Salas 47 1:10:09 11:45 32:12 24:38 1st

Suzy Eneas 40 1:16:23 15:12 37:34 21:24 2nd

Katherine Bowers 45 1:20:02 12:45 37:30 28:00 3rd

Katrina Montgomery 47 1:21:55 11:36 39:21 29:04 4th

Jacqueline Derbyshire 49 1:27:17 15:09 39:10 31:19 5th

Lynn Pritchard 43 1:31:50 18:21 44:06 27:59 6th

Rita Roy 46 1:35:56 16:44 49:14 27:11 7th

Female Group 50-59

Debbie Reid 56 1:25:46 13:57 40:26 29:40 1st

Male Relay Team

Name Time Swim Bike Run Position

Worth A Tri 59:11 Tristan Russell (8:36) Kelly Kramp (29:10) Jason Maynard (20:35) 1st

Worst Game of Tag Ever 1:04:37 Jacob Roach (9:28) Felix Neely (32:52) Joe Benion (21:11) 2nd

The Father, Son & Holy Cyclist 1:07:54 Kadin Mott (10:16); Patrick Paul (30:51) Kimwood Mott (25:33) 3rd

Female Relay

Splash, Flash and Dash 1:15:08 Kqtie Roach (12:25) Kathryn de Souza (38:34) Anita Cates (27:42)

Jay Fitness 1st Rodeo 1:26:26 Kaliyah Albury (9:34) Shantell Brown (40:26) Georgette Albury (35:05)

Mixed Relay

Just Tri It 1:18:10 Gigi Eneas (9:31) Andrew Cates (36:19) Carmen Vargas (30:53) 1st

Tri Angels 1:25:58 Ellen Morgan (13:28) Paul Baker (42:57) Tara Klonaris (28:14) 2nd

BLT 1:29:14 Thomas Brannan (15:43) Bernard Gubbins (44:51) Louise Ready (27:16) 3rd

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment