0

36-member Carifta swim team ratified

By BRENT STUBBS

Senior Sports Reporter

bstubbs@tribunemedia.net

FOLLOWING the completion of the final trials at the Betty Kelly Kenning Aquatic Center over the weekend, the Bahamas Swimming Federation has ratified the team that will represent the Bahamas at the Carifta Swimming Championships in Kingston, Jamaica, over the Easter holiday weekend.

The 36-member team will be managed by Patra Abury. The coaches are Travano McPhee, assisted by Andrew Loveitt from Grand Bahama and Sarah Knowles. The chaperones are Pam Moss, Luca Leite and Simeion Sturrup.

Making up the team are the following:

Girls 11-12 (six competitors)

Victoria Russell, Sian Longley, Celia Campbell, Amber Pinder, Zoe McCarroll and Lily Higgs

Girls 13-14 (five competitors)

Albury Higgs, Tremaine Allen, Andreas Weech, Keithra Lloyd and Simone Sturrup

Girls 15-17 (six competitors)

Joanna Evans, Laura Morley, Alaena Carey, Leslie Campbell, Doran Reed and Taryn Smith.

Boys 11-12 (six competitors)

Izaak Bastian, Tyler Russell, Peter Morley, Joshua Roberts, Samuel Gibson and Darren Laing.

Boys 13-14 (five competitors)

Jared Fritzgerald, Alexander Encinar, Gershwin Greene, Miller Albury and N’Nhyn Fernander.

Boys 15-17 (eight competitors)

Annibal Valdez, Dustin Tynes, Drew Bastian, Dionisio Carey, Keith Lloyd, Kohen Kerr, Tre Taylor and Perez Moss.

Additionally, the federation also selected a nine-member team for the 15-and-under water polo team. The team will be coached by Laszo Borbely, assisted by Jonathon Albury. The chaperon is Brenda Werth.

The team will be comprised of the following:

Sterling Lewis, Aaron Carey, Joel Albury, Marcel Ingraham, Saequan Miller, Nathan Werth, Seth Rolling, Joshua Knowles and Loron Bain.

At the final trials over the weekend, the following swimmers turned in qualifying performances in their respective events:

Women 15-17 800 LC Meter Freestyle - 1, Evans, Joanna L, SWIFT-BA, 9:10.53.

Girls 11-12 200 LC Meter Breaststroke - 1, Russell, Victoria E, SWIFT-BA, 3:05.92. 2, Longley, Sian C, BSC, 3:06.84. 3, Higgs, Lilly L, SWIFT-BA, 3:10.67.

Girls 13-14 200 LC Meter Breaststroke - 1, Higgs, Albury A, SWIFT-BA, 3:00.86.

Boys 11-12 200 LC Meter Breaststroke - 1, Bastian, Izaak Z, BSC, 2:59.23. 2, Russell, Tyler T, SWIFT-BA, 3:01.84. 3, Thompson, Luke-K C, SWIFT-BA, 3:06.23.

Boys 13-14 200 LC Meter Breaststroke - 1, Encinar, Alexander R, Alpha Aquatics, 2:40.77. 2, Fitzgerald, Jared K, Alpha Aquatics, 2:47.98.

Girls 11-12 50 LC Meter Backstroke - 1, Campbell, Celia M, SWIFT-BA, 34.32. 2, Pinder, Amber M, BSC, 34.99. 3, Stamp, Virginia A, BSC, 35.99.

Boys 13-14 50 LC Meter Backstroke - 1, Greene, Gershwin S, BSC, 30.47. 2, Albury, Miller M, Abaco Swim Club, 31.12.

Girls 15-17 100 LC Meter Butterfly - 1, Smith, Taryn, SWIFT-BA, 1:06.68.

Boys 11-12 100 LC Meter Butterfly - 1, Gibson, Samuel A, BSC, 1:14.58.

Boys 13-14 100 LC Meter Butterfly - 1, Fernander, N’Nhyn M, BSC, 1:06.58.

Boys 15-17 100 LC Meter Butterfly - 1, Kerr, Kohen K, BSC, 1:01.88. 2, Moss, Perez L, SBSC, 1:03.39. 3,

Lloyd, Keith J, SBSC, 1:03.88.

Girls 11-12 400 LC Meter IM - 1, Longley, Sian C, BSC, 4:18.68.

Girls 13-14 400 LC Meter IM - 1, Higgs, Albury A, SWIFT-BA, 5:42.30.

Girls 15-17 400 LC Meter IM - 1, Evans, Joanna L, SWIFT-BA, 5:34.56.

Boys 13-14 400 LC Meter IM - 1, Encinar, Alexander R, Alpha Aquatics, 5:23.00.

Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle - 1, Roberts, Joshua D, SWIFT-BA, 2:20.67.

Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly - 1, Campbell, Celia M, SWIFT-BA, 31.81. 2, Pinder, Amber M, BSC, 33.04.

Girls 13-14 50 LC Meter Butterfly - 1, Sturrup, Simone R, SWIFT-BA, 31.34. 2, Reid, Megan E, FAC, 32.18.

Girls 15-17 50 LC Meter Butterfly - 1, Smith, Taryn, SWIFT-BA, 30.03.

Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly - 1, Laing, Darren I, SWIFT-BA, 33.22. 2, Gibson, Samuel A, BSC, 33.31.

Boys 13-14 50 LC Meter Butterfly - 1, Fernander, N’Nhyn M, BSC, 28.54. 2, Greene, Gershwin S, BSC, 28.75. 3, Hernandez, Michael F, Alpha Aquatics, 30.28.

Boys 15-17 50 LC Meter Butterfly - 1, Lloyd, Keith J, SBSC, 27.80. 2, Armbrister, Jemarco J, SWIFT-BA, 27.95. 3, Cooper, Farion J, DSC-BA, 28.70. 4, Kerr, Kohen K, BSC, 29.12.

Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke - 1, Russell, Victoria E, SWIFT-BA, 37.97. 2, Longley, Sian C, BSC, 39.00. 3, Higgs, Lilly L, SWIFT-BA, 39.62.

Boys 11-12 50 LC Meter Breaststroke - 1, Knowles, Kameron N, FAC, 37.29. 2, Bastian, Izaak Z, BSC, 37.81.

3, Thompson, Luke-K C, SWIFT-BA, 38.71. 4, Russell, Tyler T, SWIFT-BA, 39.13.

Boys 13-14 50 LC Meter Breaststroke - 1, Fitzgerald, Jared K, Alpha Aquatics, 31.56. 2, Encinar, Alexander R, Alpha Aquatics, 32.67.

Boys 15-17 50 LC Meter Breaststroke - 1, Wong, Utoy C, BSC, 33.43.

Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke - 1, McCarroll, Zoe N, DSC-BA, 1:18.17. 2, Stamp, Virginia A, BSC, 1:18.97. 3, Pinder, Amber M, BSC, 1:19.04.

Boys 13-14 100 LC Meter Backstroke - 1, Greene, Gershwin S, BSC, 1:07.56. 2, Albury, Miller M, Abaco Swim

Club, 1:09.15.

Boys 15-17 100 LC Meter Backstroke - 1, Lloyd, Keith J, SBSC, 1:04.39.

Boys 11-12 200 LC Meter IM - 1, Roberts, Joshua D, SWIFT-BA, 2:46.93.

Boys 13-14 200 LC Meter IM - 1, Fernander, N’Nhyn M, BSC, 2:32.74.

Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle - 1, Campbell, Celia M, SWIFT-BA, 1:06.71. 2, Higgs, Lilly L, SWIFT-BA, 1:08.50. 3, Russell, Victoria E, SWIFT-BA, 1:09.74.

Girls 15-17 100 LC Meter Freestyle - 1, Reed, Doran G, BSC, 1:02.21. 2, Evans, Joanna L, SWIFT-BA, 1:02.43.

Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle - 1, Roberts, Joshua D, SWIFT-BA, 1:03.96.

Boys 13-14 100 LC Meter Freestyle - 1, Greene, Gershwin S, BSC, 56.98. 2, Hernandez, Michael F, Alpha Aquatics, 59.50. 3, Fitzgerald, Jared K, Alpha Aquatics, 59.53. 4, Fernander, N’Nhyn M, BSC, 59.68.

Boys 15-17 100 LC Meter Freestyle - 1, Lloyd, Keith J, SBSC, 56.02. 2, Armbrister, Jemarco J, SWIFT-BA, 57.90. 3, Cooper, Farion J, DSC-BA, 58.83.

Girls 15-17 200 LC Meter Butterfly - 1, Smith, Taryn, SWIFT-BA, 2:31.71.

Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle - 1, Higgs, Albury A, SWIFT-BA, 4:56.01.

Girls 15-17 400 LC Meter Freestyle - 1, Evans, Joanna L, SWIFT-BA, 4:37.31.

Boys 11-12 400 LC Meter Freestyle - 1, Roberts, Joshua D, SWIFT-BA, 5:00.71.

Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle - 1, Russell, Victoria E, SWIFT-BA, 30.34. 2, Campbell, Celia M, SWIFT-BA, 30.47. 3, Pinder, Amber M, BSC, 31.42. 4, Albury, Lauren M, SWIFT-BA, 31.43.

Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle - 1, Reid, Megan E, FAC, 30.16. 2, Thompson, Maya A, SWIFT-BA, 30.21. 3, Weech, Andreas T, Alpha Aquatics, 30.31. 3, Lloyd, Keitra A, SBSC, 30.3.

Girls 15-17 50 LC Meter Freestyle - 1, Reed, Doran G, BSC, 28.93. 2, Smith, Taryn, SWIFT-BA, 29.27. 3, Evans, Joanna L, SWIFT-BA, 29.32. 4, Greene, Gabrielle S, BSC, 29.69. 5, Thompson, Celine T, SWIFT-BA, 29.81.

Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle - 1, Roberts, Joshua D, SWIFT-BA, 29.52. 2, Strachan, Trent J, BSC, 30.13. 3, Laing, Darren I, SWIFT-BA, 30.74.

Boys 13-14 50 LC Meter Freestyle - 1, Greene, Gershwin S, BSC, 25.53. 2, Fernander, N’Nhyn M, BSC, 26.71. 3, Hernandez, Michael F, Alpha Aquatics, 27.24.

Boys 15-17 50 LC Meter Freestyle - 1, Lloyd, Keith J, SBSC, 25.67. 1, Kerr, Kohen K, BSC, 25.67. 3, Moss, Perez L, SBSC, 25.69 . 4, Cash, Dylan J, BSC, 26.48. 5, Coakley, Doswell J, FAC, 26.67. 6, Armbrister, Jemarco J, SWIFT-BA, 26.77.

Girls 11-12 100 LC Meter Breaststroke - 1, Higgs, Lilly L, SWIFT-BA, 1:27.32. 2, Longley, Sian C, BSC, 1:28.54.

Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke - 1, Higgs, Albury A, SWIFT-BA, 1:24.22.

Boys 11-12 100 LC Meter Breaststroke - 1, Russell, Tyler T, SWIFT-BA, 1:23.00. 2, Bastian, Izaak Z, BSC, 1:24.08. 3, Knowles, Kameron N, FAC, 1:25.59.

Boys 13-14 100 LC Meter Breaststroke - 1, Encinar, Alexander R, Alpha Aquatics, 1:11.26. 2, Fitzgerald, Jared K,

Alpha Aquatics, 1:14.29.

Girls 11-12 200 LC Meter Backstroke - 1, McCarroll, Zoe N, DSC-BA, 2:43.80. 2, Pinder, Amber M, BSC, 2:49.84.

Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle Time Trial - (- Time Trial) 1, Albury, Lauren M, SWIFT-BA, 31.00. 2, Adderley, Arielle

D, SWIFT-BA, 31.24.

Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle Time Trial - 1, Laing, Darren I, SWIFT-BA, 31.06.

Girls 11-12 50 LC Meter Backstroke - 1, Stamp, Virginia A, BSC, 35.99.

Boys 15-17 50 LC Meter Backstroke Time Trial - 1, Lloyd, Keith J, SBSC, 29.94. 2, Cooper, Farion J, DSC-BA, 29.95.

Boys 11-12 50 LC Meter Breaststroke Time Trial - 1, Walcott, Andre A, DSC-BA, 29.95.

Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle Time Trial - 1, Albury, Lauren M, SWIFT-BA, 30.91. 2, Adderley, Arielle D, SWIFT-BA,

31.06.

Girls 15-17 50 LC Meter Freestyle Time Trial - 1, Smith, Taryn, SWIFT-BA, 28.43.

Girls 13-14 50 LC Meter Butterfly Time Trial - 1, Sturrup, Simone R, SWIFT-BA, 32.36.

Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle Time Trial - 1, Albury, Lauren M, SWIFT-BA, 30.85. 2, Adderley, Arielle D, SWIFT-BA,

31.61.

Boys 13-14 50 LC Meter Freestyle Time Trial - 1, Hernandez, Michael F, Alpha Aquatics, 26.93.

Boys 15-17 50 LC Meter Freestyle Time Trial - 1, Moss, Perez L, SBSC, 25.19.

Girls 11-12 50 LC Meter Backstroke Time Trial - 1, Stamp, Virginia A, BSC, 35.18. 3, McCarroll, Zoe N, DSC-BA, 36.00.

Boys 11-12 50 LC Meter Backstroke Time Trial - 1, Cooper, Dante W, DSC-BA, 33.32.

Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke Time Trial - 1, Higgs, Lilly L, SWIFT-BA, 39.81.

Boys 11-12 50 LC Meter Breaststroke Time Trial - 1, Bastian, Izaak Z, BSC, 37.88. 2, Russell, Tyler T, SWIFT-BA, 38.28. 3, Knowles, Kameron N, FAC, 38.66. 4, Thompson, Luke-K C, SWIFT-BA, 39.49. 5, Smith, Kris E, SWIFT-BA, 42.34.

Boys 15-17 50 LC Meter Breaststroke Time Trial - 1, Wong, Utoy C, BSC, 33.28.

Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly Time Trial - 1, Gibson, Samuel A, BSC, 33.12.

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Blog entries

Time Qualifiers for Swimming by WilkyCharlie 9 years, 9 months ago

Sign in to comment